رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا: ترامپ قصد حمله به چین نداشت

نیویورک- ایرنا - رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا اظهار داشت ترامپ قصدی برای حمله به چین نداشت و مسولیت مستقیم من بود که این تصمیم را به چینی ها منتقل کنم.

ژنرال مارک میلی رییس ستاد مشترک ارتش  آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در پاسخ به سوال سناتورها در مورد تماس مستقل با چین گفت که با همتای چینی خود صحبت کردم تا به آنها قاطعانه اعلام کنم در دولت دونالد ترامپ حمله ای از سوی آمریکا به چین صورت نخواهد گرفت.
 رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی به همراه لوید آستین وزیر دفاع این کشور با حضور در کمیته خدمات نیروهای مسلح در سنای آمریکا، مقابل سناتورها در خصوص خروج آشفته این کشور از افغانستان شهادت و پاسخ داد.
وی به کمیته خدمات نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت می دانم و یقین دارم که ترامپ قصدی برای حمله به چینی ها نداشت و مسولیت مستقیم من بود که این تصمیم را به چینی ها منتقل کنم.
مارک میلی تصریح کرد وظیفه من در آن زمان کاهش تنش میان دو کشور بود. پیام من قاطعانه بود؛ آرام و پایدار باشید و تنش را کاهش دهید. ما قصد حمله به شما را نداریم.
این درحالی است که دونالد ترامپ پیش از این ضمن انتقاد شدید از میلی ادعا کرده بود رییس ستاد مشترک آمریکا هیچگاه به او در مورد تماس ها با چین اطلاع نداده بود.
میلی همچنین به دلیل تماس با همتای چینی خود مورد انتقاد شدید جمهوری خواهان قرار گرفته است.
وی در دفاع از خود گفت: اولین تماس با چینی ها در ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰ و به دستور مارک اسپر وزیر دفاع سابق آمریکا انجام شد و تماس دوم به درخواست دولت چین در تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۲۱ اتفاق افتاد.
رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا افزود: در تماس اول هشت نفر حضور داشتند و در طول تماس دوم ۱۱ نفر حاضر بودند.
وی تصریح کرد پس از گفت و گوی تلفنی با همتای چینی در ماه ژانویه، من شخصا جزییات را به مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا و مارک میدوز رئیس کارمندان کاخ سفید اطلاع دادم.
بر اساس یک کتاب تازه منتشر شده به نام "خطر"، مارک میلی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در روزهای پایانی ریاست جمهوری دونالد ترامپ از ترس برنامه ریزی برای یک حمله به چین، موضوع را به مقامات این کشور آسیای شرقی اطلاع داد.
به گزارش شبکه خبری فاکس نیوز، جزئیات این کتاب نشان می‌دهد که ژنرال مارک میلی در جریان ماه‌های آخر ریاست جمهوری ترامپ از ترس ایجاد درگیری بین پکن و واشنگتن با مقامات چینی تماس گرفت.
در این کتاب به نوشته باب وودوارد روزنامه نگار واشنگتن پست و روبرت کاستا یک خبرنگار سیاسی ادعا می‌شود که میلی دو تماس تلفنی محرمانه با لی زوچنگ همتای چینی خود گرفت.
نویسندگان این کتاب مدعی هستند که تماس‌های تلفنی پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰ (۹ آبان ۹۹) و دو روز پس از غائله ساختمان کنگره آمریکا در ۸ ژانویه ۲۰۲۱ (۱۹ دی ۹۹) انجام شد.
در این کتاب آمده است که میلی پس از بررسی اطلاعاتی در مورد اینکه مقامات پکن از قصد واشنگتن برای حمله به چین در زمان برگزاری رزمایش آمریکا در دریای جنوبی چین آگاه شدند، با زوچنگ تماس حاصل کرد.
میلی در جریان این تماس تلفنی گفت: ژنرال لی، می‌خواهم به شما اطمینان دهم که دولت آمریکا پایدار است و همه چیز خوب پیش می‌رود. ما هیچ حمله یا عملیات تحریک آمیز علیه شما انجام نمی‌دهیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha