اوپک: تقاضای برای نفت بعد از سال ۲۰۲۶ کاهش می یابد

تهران – ایرنا – سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد تقاضای جهانی نفت طی پنج سال آینده بهبود می یابد و به ۱۰۴.۴ میلیون بشکه در روز می رسد، اما میزان مصرف نفت از سال ۲۰۲۶ به واسطه اقتصادهای توسعه یافته کاهش می یابد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، اوپک در چشم انداز نفت جهانی اش که روز سه شنبه منتشر شد، عنوان کرد که رشد تقاضا بعد از سال ۲۰۳۵ متوقف و تثبت می شود.

اوپک یادآور شد که تقاضای نفت در سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۶ به میزان ۱۳.۸ میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.

در گزارش اوپک همچنین ذکر شده است که سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ سهم بزرگی از این افزایش (۸۰ درصد) را در اختیار خواهد داشت، زمانی که جهان بعد از قرنطینه های طولانی مدت، مصرف خود را جبران می کند.

تقاضای نفت در مجموع به میزان ۱۷.۶ میلیون بشکه در روز در بازه زمانی تا سال ۲۰۴۵ در برابر مبنای سال ۲۰۲۰ افزایش می یابد و از ۹.۶ میلیون بشکه در روز به ۱۰۸.۲ میلیون بشکه در روز می رسد.

اوپک اضافه کرد که پویایی تقاضای نفت در کشورهای مختلف متفاوت است و اقتصادهای در حال توسعه تنها اکنون از رشد مصرف حمایت می کنند.

بر این اساس، ناوگان جهانی خودرو نیز تقریبا دو برابر افزایش می یابد و تا سال ۲۰۴۵ به ۲.۶ میلیارد می رسد، اما سهم حمل و نقل الکتریکی به عنوان بخشی از این ناوگان، به ۲۰ درصد می رسد. اوپک تاکید کرد که ناوگان خودروهای برقی تا سال ۲۰۴۵ رشد ۵۰۰ میلیونی را تجربه می کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha