نوآوری باز، نیاز همه کسب و کارهای آینده است

تهران-ایرنا- نشست بررسی جایگاه نوآوری باز در مشاغل آینده از سوی معاونت آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی برگزار و در آن بر این نتیجه که همه کسب‌وکارها به نوآوری باز نیاز دارند تاکید شد.

 سیزدهمین نشست علمی آینده مشاغل و مشاغل آینده با موضوع «جایگاه نوآوری باز در مشاغل آینده» امروز سه شنبه توسط  معاونت آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی برگزار شد و در آن 
حسین بختیاری متخصص فناوری و فعال در حوزه نوآوری باز و توسعه کسب و کار به تشریح موضوع نوآوری باز و ارتباط آن با کسب‌وکارها پرداخت و گفت:تعاریف مختلف درزمینهٔ خلاقیت، نوآوری و اختراع وجود دارد.  درواقع نوآوری خلاقیت اجراشده است.
وی افزود: خلاقیت فرآیندی فکری است که به ایده می‌انجامد و نوآوری درواقع پیاده ساختن ایده ناشی از خلاقیت هست که به‌صورت یک محصول یا خدمت تازه شود؛

بختیاری با تصریح اینکه اختراع به معنای پدید آوردن محصول جدید است خاطرنشان کرد: نوآوری فراتر از آن است و به معنای معرفی محصولی تازه است که با ابداع و عرضه صورت می‌گیرد و دارای ارزش اقتصادی است.
او تصریح کرد: نوآوری چالشی را رفع می‌کند که درواقع در کسب‌وکار خود را نشان می‌دهد.

وی به اشاره به "جایگاه نوآوری باز در مشاغل آینده" افزود: نوآوری یک فرآیند است و اتفاقی نیست، به عبارت بهتر کسب‌وکارها بر اساس نوآوری متحول می‌شوند و یک شبه و اتفاقی این موضوع رخ نمی‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به برخی ویژگی‌های مشاغل آینده گفت: مشاغل آینده تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر هستند، رشد بالایی دارند، پیچیده‌تر می‌شوند و مبتنی بر منابع انسانی بدون مرز هستند و در این دنیای کسب‌وکار اتفاقات جدیدی می‌افتد که مصداق بارز آن توجه به مشتری مداری به شکل واقعی و توجه به شخصی‌سازی محصولات و خدمات است.

وی به سابقه موضوع نوآوری بازی اشاره کرد و گفت: (open innovation) توسط یک استاد دانشگاه در دانشگاه کالیفرنیا مطرح شد که بر اساس آن، بنگاه می‌توانند از ایده‌های خارج، داخل بنگاه برای توسعه و موفقیت خود استفاده کنند.

گفتنی است، معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد در توجه به موضوع مشاغل آینده پیشتاز است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha