اساتید دانشگاه برای ترفیع گرفتن آثار منحصر به‌فرد ارائه دهند

تهران-ایرنا- وزیر علوم با اشاره به افزایش حقوق اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها گفت: افزایش سالانه باید شامل کسانی باشد که ترفیع می‌گیرند و در ترفیع‌های بعدی کار خاصی برای جامعه یا برونداد کیفی منحصر به‌فرد داشته باشند.

محمد علی زلفی گل در جلسه  همفکری در تهیه و تدوین آئین‌های سنجشی و انگیزشی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها که صبح امروز سه‌شنبه برگزار شد افزود: هر کسی در حد سعی و تلاشش باید از حقوق و مزایا بهره‌مند شود.

وی با اشاره به اینکه باید بستر را برای تلاش بیشتر اساتید برجسته فراهم کنیم، گفت: باید کاری کنیم هر کس بداند در طول فعالیت دانشگاهی خود هر چقدر تلاش کند، با توجه به میزان فعالیتش پاداش می‌گیرد.

وزیر علوم در ادامه افزود: طرحی برای حمایت ویژه از فناوران و دانشمندان در دستور کار قرار دادیم که برای دولت ارسال شده است و با کمک معاون پژوهش و فناوری پیگیری می‌شود.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به خروجی این کارگروه افزود: ان شاء لله بتوانیم آئین‌نامه‌ای را تدوین و مصوب کنیم و در صورت نیاز به هیئت دولت نیز ارائه کرده و حتی به‌عنوان لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی کنیم.

 زلفی‌گل همچنین خاطرنشان کرد: سقف حقوق را هم پیگیری کردیم که انشالله به جاهای خوبی خواهد رسید تا انگیزه‌ای برای دانشمندان و استادان درجه یک کشورمان باشد. ای کاش روزی برسد که دانشمندان ما قدر ببینند و در صدر بنشینند.

در ادامه این نشست معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم  با اشاره به اینکه سال‌ها پیش باید به این موضوع می‌پرداختیم و نظام پرداخت فعلی عادلانه نیست، گفت: در درجه اول در این آئین‌نامه باید ترفیع اداری را از ارتقای مرتبه علمی تفکیک کنیم.

غلامحسین رحیمی افزود: حقوق باید دو بخش داشته باشد؛ بخشی ثابت و بخشی متغیر که بخش متغیر باید وابسته به عملکرد اساتید باشد.
وی گفت: یکی از طرح‌هایی که همیشه آرزو بوده است، مشخص کردن اساتید صاحب کرسی است. باید در مقیاس ملی از میان اساتید صاحب خدمات ویژه، این اساتید صاحب کرسی را انتخاب کنیم. امتیازاتی باید برای آنان در نظر بگیریم که صرفاً امتیازات مالی نیست؛ بلکه امتیازات علمی و اجتماعی است.

علی خیرالدین، مشاور وزیر علوم در امور علمی، تحقیقاتی و فناوری نیز در این نشست در سخنانی کوتاه گفت: باید اساتید پژوهشی را از استاد آموزشی جدا کنیم. همچنین بحث‌های مالی این دو گروه را نیز باید مجزا دید.

وی همچنین گفت: عموماً اساتید ما که به مرتبه استاد تمامی می‌رسند، فعالیت‌هایشان متوقف می‌شود. باید بتوانیم بحث استاد ممتاز، نمونه کشوری و یا همین اساتید صاحب کرسی را فعال کنیم، می‌توانیم انگیزه مجددی به این اساتید بدهیم.

در ادامه این نشست مجازی تنی چند از اساتید دانشگاه‌های کشور نیز به ارائه دیدگاه‌های خود درباره موضوع جلسه پرداختند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha