هیاتی از سوریه به اردن سفر کرد؛پروازها بین دو کشور از سرگرفته می شود

تهران - ایرنا - هیاتی متشکل از چند وزیر سوریه به امان پایتخت اردن سفر کرد؛ سفری که می توان آن را نشانه ای از شکست سیاست فشار و تحریم آمریکا علیه سوریه دانست.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری سوریه (سانا) این هیات امروز (سه شنبه) با «بشر الخصاونه»  نخست وزیر اردن دیدار و درباره تقویت روابط همکاری و هماهنگی بین اردن و سوریه در زمینه‌های مختلف تبادل نظر کردند.  

نخست وزیر اردن در این دیدار بر اهمیت تقویت همکاری و روابط بین اردن و سوریه در زمینه‌های مختلف برای تامین منافع مشترک دو کشور تاکید کرد. 

وی با ابراز امیدواری برای توسعه امنیت و ثبات در سوریه اظهار داشت که دیدارها و سفرهای انجام شده بین دو کشور باید به طرح‌هایی منجر شود که به سود و منفعت دو ملت باشد و پیوندهای تاریخی را که دو ملت اردن و سوریه را متحد می‌کند تقویت کند. 

الخصاونه همچنین برنامه‌های انتقال سریع گاز و برق مصر به لبنان از طریق اردن و سوریه را که با آماده‌سازی شبکه برق در سرزمین‌های سوریه انجام می‌شود با هیات سوری بررسی و تاکید کرد: در شرایطی که لبنان شرایط اقتصادی دشوار را سپری می‌کند اردن مشتاق حمایت از این کشور است. 

هیات سوری نیز با طرح و بررسی نکات مهم دیدار خود با وزرای اردنی در زمینه‌های حمل و نقل، تجارت، آب، کشاورزی و انرژی، تاکید کرد که مردم سوریه به دلیل از سرگیری سفرها و روابط بین دو کشور دوست، خوشحال هستند. 

به گزارش سانا، طی دیروز و امروز دیدارهایی بین وزرای سوریه و اردن در امان پایتخت اردن برگزار شد تا راه‌های تقویت همکاری‌های دو جانبه بین دو کشور در زمینه‌های تجارت، حمل و نقل، برق، کشاورزی و منابع آب را مورد بحث و بررسی قرار دهند. 

خبرگزاری « عمون » اردن نیز از ازسرگیری پروازهای دمشق - امان از سوم ماه آینده میلادی ( اکتبر ) خبر داد. 

بر اساس گزارش این خبرگزاری، وزارت حمل و نقل اردن در بیانیه ای با اشاره به اینکه در نشست وزیران حمل و نقل اردن و سوریه مقرر شد پروازهای بین دو کشور از سوم اکتبر از سر گرفته شود، افزود: در این نشست وضعیت شرکت های حمل و نقل هوایی و یافتن راه حل برای مشکلاتی که با آن روبرو هستند، همچنین راه های جابجایی کالا و تسهیل جا به جایی بار و حمل و نقل کالا و مسافر بین دو کشور و هزینه های تعیین شده برای کامیون ها مورد بررسی قرار گرفت. 

در این بیانیه که با هماهنگی سازمان هواپیمایی اردن صادر شد، « وجیه عزایزه » وزیر حمل و نقل این کشور گفت که شرکت هواپیمایی شاهنشاهی اردن از روز یکشنبه آینده با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی مورد توافق بصورت مستقیم به سوریه پرواز خواهد داشت.  

وزرای «اقتصاد و تجارت خارجی» ،  « منابع آب» ،  «کشاورزی و اصلاحات زراعی» و «برق» هیات سوری را تشکیل می‌دهند و در این سفر با همتایان خود در اردن دیدار و گفت و گو کردند. 

پیشتر نیز،  منابع خبری اواخر شهریور امسال از دیدار و گفت و گوی وزیر دفاع سوریه با رئیس ستاد مشترک ارتش اردن درباره همکاری‌های مشترک نظامی و امنیتی خبر داده بودند.  

این دیدار که بنا به دعوت «یوسف الحنیطی» رئیس ستاد مشترک ارتش اردن از «علی عبدالله ایوب» وزیر دفاع سوریه در امان پایتخت اردن برگزار شد، توجه بسیاری از رسانه‌ها و تحلیلگران مسائل سیاسی و نظامی منطقه را به خود جلب کرد.  

وزیران انرژی و نفت کشورهای اردن، مصر، سوریه و لبنان ۱۷ شهریور در نشستی چهار جانبه که در امان پایتخت اردن برگزار شد با انتقال گاز مصر از طریق اردن و سوریه (خط عربی) به لبنان موافقت کردند. 

لبنان به دلیل سقوط قیمت لیره و کمبود ارز مورد نیاز برای واردات و کمبود سوخت مورد نیاز جهت تولید برق از کمبود شدید انرژی رنج می‌برد.  

پس از ارسال سوخت ایران به لبنان، آمریکا در ماه «آگوست» گذشته از اعمال سیاست هایش علیه سوریه و لبنان مبنی بر منع همکاری‌های اقتصادی کشورهای همسایه با دمشق و بیروت عقب نشینی کرد و در همان ماه  «دوروثی شیا»  سفیر آمریکا در لبنان،  «میشل عون» رئیس جمهور این کشور را از تصمیم دولت آمریکا برای ادامه کمک به لبنان جهت دریافت برق از اردن  و گاز از مصر از طریق سوریه، مطلع کرد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha