نمایش مذاکره‌خواهی و فشار سیاسی غرب گره‌های موجود را محکم‌تر می‌کند

تهران - ایرنا - اقدامات آژانس و طرف‌های غربی بدون هیچ‌گونه استدلال حقوقی و فنی به طور قطع در محاسبات ایران در ارزیابی وضعیت پیشِ رو در مذاکرات اثرگذار خواهد بود.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از نورنیوز، اظهارنظر اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گمانه‌ها درباره عزم جدی او برای حرکت در مسیری کاملا سیاسی و غیر فنی در قبال کشورمان را بیش از پیش به واقعیت نزدیک‌تر ساخت. «رافائل گروسی» در این گزارش گفته که تصمیم ایران مبنی بر عدم اجازه دسترسی به کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج بر خلاف شرایط توافق شده بیانیه مشترک در تاریخ ۱۲ سپتامبر است.

او به خوبی می‌داند که تفاهم صورت گرفته در قالب بیانیه مشترک، مشمول تجهیزات نظارتی مجتمع کرج به این دلیل که در نتیجه خرابکاری تیرماه این مجتمع همچنان تحت تحقیقات امنیتی قرار دارد، نمی‌شود.

ادعاهای بی‌اساس و بدون منطق «رافائل گروسی» نه تنها در مسیر روان‌سازی مناسبات فنی فی مابین کمکی نمی‌کند، بلکه بیان‌گر آن است که اراده‌ای جدی در مقامات آژانس برای مشکل‌آفرینی هدایت شده برای ایران در حال پیگیری است.

اساسا هدف از تشکیل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موضوع عدم اشاعه، نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای، حمایت از همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و صیانت و پشتیبانی از اعضاء بوده که تعهدات متقابلی را بر اساس معاهدات امضاء شده به دنبال دارد.

به عنوان مثال؛ مقامات رژیم صهیونیستی از جمله «یوسی کوهن» رییس سابق موساد بارها به تصریح و تلویح مسئولیت خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران را پذیرفته‌اند اما تاکنون آژانس حتی حاضر به محکومیت این اقدامات هم نشده ‌است.

سوال مشخص تهران درباره اقدام تروریستی صهیونیست‌ها در روز یکشنبه ۱۱ آوریل ۲۰۲۱ این است که چرا آژانس عامدانه از این موضوع غفلت کرده و شانه از وظیفه صیانتی خود خالی می‌کند؟

به‌طور قطع تلاش برای تحمیل درخواست‌های زیاده‌خواهانه و غیر پادمانی در شرایطی که آژانس و اعضای غربی آن به وظایف قانونی ابتدائی خود عمل نمی‌کنند، نوعی زورگویی مضاعف و بهره‌گیری ابزاری از آژانس برای اهداف سیاسی است.

آژانس، آمریکا و سه کشور اروپایی باید متوجه این نکته باشند که نمی‌توانند هم‌زمان با سکوت در برابر اقدامات تروریستی رژیم اسرائیل، خواهان تداوم نظارت و حضور دوربین‌های آژانس در تأسیساتی باشند که مورد  خرابکاری تروریستی صهیونیست‌ها قرار گرفته‌ است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha