پرداخت بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات تولید و اشتغال

تهران- ایرنا- بر اساس آمارهای رسمی منتشره شده وزارت صنعت، معدن و تجارت، در پنج ماهه نخست امسال بیش از ۱۸ هزار و ۳۲ میلیارد ریال تسهیلات تبصره ۱۸ (برنامه تولید و اشتغال) به بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی پرداخت شد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، براساس آمارهای وزارت صمت، این میزان تسهیلات به ۱۹۵ بنگاه و واحد تولیدی در پنج ماهه نخست سال جاری پرداخت شد.

بر این اساس، از ابتدای فروردین تا پایان مردادماه امسال در مجموع ۴۰۵ واحد تولیدی برای دریافت تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) ثبت‌نام کردند که پراکندگی پرداخت این تسهیلات در ۳۱ استان کشور و مناطق آزاد بوده است.

در این بازه زمانی همچنین ۲۵ فقره معرفی به بانک برای دریافت بیش از سه‌هزار و ۸۹۵ میلیارد ریال تسهیلات انجام شد.

برپایه این گزارش، از ابتدای اسفندماه ۱۳۹۷ تا پایان مردادماه امسال هفت‌هزار و ۸۳۰ واحد تولیدی برای دریافت تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) ثبت نام کرده بودند.

از این تعداد ۲ هزار و ۷۱۷ فقره معرفی به بانک برای دریافت بیش از ۲۰۲ هزار و ۱۶۲ میلیارد ریال تسهیلات انجام شد.

پرداخت بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات تولید و اشتغال

به گزارش ایرنا، منابع تخصیصی تسهیلات تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) در سه بخش تامین سرمایه در گردش مورد نیاز فعالان اقتصادی و کمک به نوسازی و جایگزینی ماشین‌آلات و طرح‌های که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، پرداخت می‌شود.

برنامه تولید و اشتغال (موضوع بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه کشور) از اسفند ماه ۹۷ پس از انعقاد تفاهم‌نامه و موافقت‌نامه مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت با سازمان برنامه و بودجه کل کشور، ابلاغ دستورالعمل‌های اجرایی مربوطه، انعقاد قرارداد عاملیت با بانک‌ها و پیاده‌کردن فرآیند اعطای تسهیلات از طریق سامانه بهین‌یاب وزارت صنعت وارد فاز اجرایی شد.

سقف منابع مورد نیاز این برنامه ۲۰۱ هزار و ۲۹۹ میلیارد ریال تعیین شده است. صندوق توسعه ملی به همین منظور تاکنون طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ به میزان ۵۵ هزار و ۲۰۰ میلیون ریال نزد بانک‌های عامل طرف قرارداد سپرده‌گذاری کرده که در تلفیق با منابع داخلی بانک‌ها (۵۰ درصد منابع صندوق و ۵۰ درصد منابع بانک‌ها)، منابع ایجاد شده برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه ثابت به مبلغ ۱۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال رسیده است.

پس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی برنامه ذکر شده توسط وزارت صنعت، کمیته‌های بررسی و کارگروه‌های استانی تشکیل و اقدام‌های لازم به منظور ثبت درخواست متقاضیان تسهیلات و بررسی و معرفی واجدان شرایط به بانک‌های عامل در دستور کار قرار گرفت.

آمارهای تجمیعی

برپایه این آمارها، از ابتدای اسفندماه ۱۳۹۷ تا پایان مردادماه امسال حدود ۹۹ هزار و ۱۱۵ میلیارد ریال تسهیلات تبصره ۱۸ (برنامه تولید و اشتغال) به بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی پرداخت شده است.

این میزان تسهیلات به یک‌هزار و ۴۹۴ بنگاه و واحد تولیدی از ابتدای اسفندماه ۱۳۹۷ تا پایان مردادماه امسال پرداخت شد.

تامین مالی بنگاه‌ها در راستای اقتصاد مقاومتی

بررسی آمارهای مذکور همچنین حاکی است: در پنج ماهه ابتدایی امسال تعداد یک‌هزار و ۳۹۸ فقره تسهیلات به ارزش ۵۲ هزار و ۲۱۶ میلیارد ریال برای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و  طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در راستای اقتصاد مقاومتی در قالب پروژه رونق تولید پرداخت شد.

به این منظور پنج‌هزار و ۹۳۱ فقره ثبت‌نام انجام شد اما در نهایت ۲ هزار و ۴۱۸ فقره از موارد ثبت‌نامی برای دریافت تسهیلات به ارزش ۱۷۷ هزار و ۲۱۳ میلیارد ریال به بانک‌ها معرفی شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha