۶ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۲۶
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 84486766
۰ نفر

برچسب‌ها

رنگ و بوی ضد اسرائیلی اربعین امسال در عراق

بغداد– ایرنا– همزمانی نشستی مشکوک در اربیل با عنوان «عادی سازی با رژیم صهیونیستی» با روزهای زیارت اربعین حسینی، بهانه ای شد تا بسیاری از زائران در کربلای معلا، امسال فضای اربعین را به تبری جستن از رژیم غاصب صهیونیستی تبدیل کنند.

به گزارش ایرنا، دیشب و امروز سه شنبه (که براساس تقویم قمری در عراق مصادف با روز اربعین حسینی است) کربلا مرکز غوغای عاشقان است و ندای «لبیک یا حسین (ع)» و «لبیک یا عباس (ع)» در بین الحرمین در جزر و مد زائران دلداده بین حرم حسینی و عباسی لحظه آرام نمی گیرد.

دیشب کربلا تا اذان صبح، چون دیگ جوشان بر آتش احساسات و عواطف زائران می جوشید و تنها صبح که همه برای نماز آماده شدند، اندکی آرام گرفت.

نماز صبح که به پایان رسید، زیارت عاشورا و زیارت اربعین حسینی که مستحب است در چنین روزی قرائت شود، برای زائران قرائت شد و سپس، خواندن کامل داستان کاملا «سبایا» (اسرای کربلا) همانند هر سال آغاز شد.

یکی از جلوه های ویژه اربعین امسال وصال بین زائران عراقی و ایرانی بعد از یکسال فراق بود. اربعین امسال که می رفت به اربعین فراق تبدیل شود، در یک هفته مانده به ۲۰ صفر (روز اربعین) تبدیل به اربعین وصال شد.

در بین الحرمین امسال نوحه های عربی، زائران عراقی با مرثیه خوانی فارسی زبانان ایرانی گره خورد تا روح اخوت و برادری را در اربعین حسینی دوباره تجلی بخشد.

با وجود  حضور میلیونی از داخل و خارج عراق، آیین زیارت در فضایی از امنیت و آرامش برگزار شد و موفقیت دیگری برای تمامی دستگاه های امنیتی عراق که در امنیت مراسم سهیم بودند، به ثبت رساند.

خدمات دهی به بهترین نحو انجام شد و موکب ها همانند هرسال هر آنچه داشتند، در طبق اخلاص به زائران تقدیم کردند و سفره اباعبدالله الحسین (ع) تا کیلومترها گسترده شد.

فلسطین در اربعین حسین
یکی از جلوه های ویژه اربعین امسال نیز حضور جمعی از علمای فلسطین در پذیرایی از زائران حسینی بود.

موکب «نداء الاقصی» امسال در مسیر نجف به کربلا در عمود ۸۳۳ توجه زائران و همه رسانه هایی که این مراسم را پوشش دادند به خود جلب کرد.

جمعی از علمای دین قدس شریف برای نخستین بار، در این مراسم با شعار «راه قدس از کربلا می گذرد» در مراسم اربعین حسینی شرکت کردند.

علمای اهل سنت فلسطین، همانند همه موکبداران عراقی، سینی های غذا را به دست گرفته و در مسیر زائران به خدمت رسانی به زوار اباعبدالله الحسین (ع) مشغول شدند.

شعار مرگ بر اسراییل
همزمانی نشستی مشکوک در اربیل با عنوان «عادی سازی با رژیم صهیونیستی» با روزهای زیارت اربعین حسینی، بهانه ای شد تا بسیاری از زائران در کربلای معلا، امسال فضای اربعین را به تبری جستن از رژیم غاصب صهیونیستی تبدیل کنند.

این نشست مشکوک سبب شد تا بسیاری از زائران حسینی در بین الحرمین پرچم «کلا للتطبیع» (نه به عادی سازی) را بالا ببرند و فضای اربعین را شعار «الموت لاسرائیل» و «الموت لامریکا» را گرفت.

به اعتقاد صاحب نظران، اربعین حسینی امسال به نوعی صحنه همه پرسی ملت عراق در مخالفت با هرگونه رابطه با رژیم غاصب صهیونیستی شد.  

در این راستا آیت الله سید محمد تقی مدرسی می گوید: «ملت عراق که اربعین حسینی را هر ساله پرشور برگزار می‌ کنند، هرگز راضی نمی‌ شوند که بخشی از توطئه دشمن باشند و به دنبال عادی ‌سازی رابطه با رژیم غاصب و ستمگر نخواهند بود.»

ایشان در ادامه تأکید کردند: «حفظ بی‌ طرفی بین ظالم و مظلوم امکان‌ پذیر نیست، صهیونیست‌ها از هیچ ظلم و بی‌قانونی در سرزمین‌ های اشغالی فروگذار نیستند و از هر روشی برای اعمال فشار به فلسطینیان استفاده می‌کنند».

از این رو، اربعین امسال یکی از اربعین های ویژه بود که هم با شور و شعور برگزار شد و هم وصال مجدد بین زائران عراقی و ایرانی تحقق یافت و هم تجلی گاه همه پرسی مخالفت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha