مقام چینی: ویروس کرونا احتمالا ۲۰ تا ۵۰ سال پیش مخفی شده بود

تهران- ایرنا- مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین تاکید کرد که احتمال دارد ویروس کووید-۱۹ از ۲۰، ۳۰ یا حتی ۵۰ سال پیش در جایی در جهان مخفی و اکنون فعال شده باشد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از رادیو بین المللی چین، «گائو فو» در مجمع ۲۰۲۱ «جونگ گوانچون»، پلتفرم ملی مهم و کلیدی برای نوآوری و گشایش در چین تاکید کرد: «ما چند سال پیش متوجه شدیم که ویروس کرونا احتمالا چالش عظیمی را برای بشریت ایجاد خواهد کرد.»

وی به مرور ویروس هایی که از سال ۱۹۶۵ میلادی تاکنون کشف شده اند، پرداخت و افزود: بر این اساس، در سال ۲۰۰۴ میلادی بود که یک ویروس کرونا با نام «HCoV-HKU۱» در دانشگاه هنگ کنگ جداسازی شد. اما مطالعات بعدی نشان داد که این ویروس پیشتر در نمونه ویروس ذخیره شده در یک یخچال در برزیل در سال ۱۹۹۵ میلادی وجود داشته است.

«گائو فو» گفت: ردیابی ریشه های ویروس کرونا یک سؤال علمی است و اگرچه ویروس جدید امروز کووید-۱۹ نامیده می شود، اما احتمال دارد که ۲۰، ۳۰ و یا حتی ۵۰ سال قبل جایی پنهان شده باشد.»

این مقام ارشد چینی از سیاست «پویایی صفر» چین با تمرکز بر سرکوب ویروس کرونا تقدیر کرد و گفت: به طور قطع پویایی صفر ویروس کرونا یک سیاست مطلوب است چرا که سیاستی علمی و مطابق با اصل اولویت زندگی است.

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین ضمن تاکید بر اشتراک جهانی واکسن های ضد کرونا و تقویت برنامه ریزی اقدامات مربوط به مدیریت خطرات ناشی از عامل ابتلا به کووید-۱۹ هشدار داد: «اگر جهان واکسن هایش را به اشتراک نگذارد، ویروس را به اشتراک خواهد گذاشت.»

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha