هشدار جمهوری‌خواهان نسبت به افزایش ارتباطات نظامی میان آمریکا و روسیه

تهران- ایرنا- جمهوری‌خواهان ارشد در کنگره امریکا نسبت به هماهنگی‌های نظامی بیشتر میان آمریکا و روسیه هشدار دادند و اعلام کردند، نگران این مسئله هستند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از تارنمای هیل، شماری از این جمهوری‌خواهان ارشد سنا و مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده اند، نگران درخواست اخیر پنتاگون برای افزایش هماهنگی ها میان ارتش های آمریکا و روسیه هستند.

ژنرال "مایک میلی" رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا اخیرا اعلام کرده بود که نیروهای نظامی آمریکا و روسیه باید ابزارهای موثر و سازنده ارتباطات ارتش با ارتش در اختیار داشته باشند تا آشکارا مواضع یکدیگر را در یکسری مسائل بسیار پرچالش درک کنند و به کاهش تنش ها در هر شرایط بحرانی کمک کنند.

این اظهارات ژنرال مایک میلی در حالی مطرح شده است که دولت آمریکا امیدوار است زمینه برای جلب کمک های مسکو در مقابله با گروههای تندرو در افغانستان فراهم شود.

در همین حال  شماری از اعضای کمیته های روابط خارجی و نیروهای مسلح سنا و همچنین کمیته های امور خارجه و نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند که این ارتباطات می تواند پیامدهای منفی به همراه داشته باشد.

"جیمز رایش" و "جیمز اینهوفه" دو سناتور جمهوری خواه و " مایکل مک کال" و "مایک راجرز" دو نماینده جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا طی نامه ای به لوید آستین و آنتونی بلینکن وزرای دفاع و خارجه آمریکا عنوان کردند: نسبت به گزارش های رسانه ها در رابطه با مذاکرات دولت واشنگتن با مسکو برای تضمین دسترسی به تاسیسات نظامی روسیه در کشورهای آسیای میانه و همچنین مذاکره در مورد همکاری های نظامی در امور ضد تروریسم با مسکو به شدت مشکل داریم و نگران هستیم.

این قانونگذاران آمریکایی مدعی شدند: دعوت از روسیه برای مذاکره نه برای اهداف ضد تروریستی آمریکا حیاتی و واجب است نه در مسیر یک رابطه "باثبات و قابل پیش‌بینی" با مسکو است که دولت بایدن خواهان آن می باشد.

ژنزال میلی چند روز پیش با ژنرال  والری گراسیموف در شهر هلسینکی فنلاند برای شش ساعت گفت و گو کرد و پس از آن وی گفت که روسای نیروهای مسلح دو کشور باید اجازه یابند با همتایان روس خود مذاکره کنند؛ مسئله ای که از بعد حقوقی در آمریکا در حال حاضر قانونی نیست.

این قانونگذاران جمهوری خواه مدعی شدند که برای روسیه جمع‌آوری اطلاعات از آمریکا و هم پیمانانش بیشتر مورد توجه است تا کمک به جلوگیری از تهدیدهات و مناقشات تروریستی مشترک.

این سناتورها و نمایندگان هشدار دادند که هر گونه اقدام برای هماهنگی مربوط به دسترسی های پایگاهی و همچنین عملیات ها میان ارتش های آمریکا و روسیه خطر نقض قانونی را به همراه دارد که کنگره در سال 2016 به دنبال الحالق کریمه به روسیه تصویب کرد.

پیش از این گزارش شده بود که دور جدید مذاکرات روسیه و آمریکا درباره ثبات راهبردی (مسائل موشکی و هسته ای) ۳۰ سپتامبر (هشتم مهر) برگزار خواهد شد. این مذاکرات به صورت حضوری در ژنو برگزار خواهد شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha