درناهای خاکستری مهاجر در تایباد فرود آمدند

مشهد- ایرنا- نخستین گروه از درناهای خاکستری در قالب مهاجرت زمستانی پرندگان از مناطق سردسیر به نواحی گرمسیر شهرستان مرزی تایباد، در شرق خراسان رضوی رسیدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست تایباد روز سه شنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: دشتهای کاریز تایباد و کشتزارهای نوار مرزی ایران و افغانستان از بهترین زیستگاههای پرندگان به ویژه پرندگان شکاری و تنها زیستگاه درنای خاکستری در شرق کشور است.

یوسف اربابی افزود: این منطقه در شرق خراسان رضوی و حاشیه هریرود، بهترین عرصه برای زمستان گذرانی درنای خاکستری است که همه ساله از اوایل مهرماه از منطقه سیبری به محدوده شهرستان تایباد مهاجرت می کنند و تا پایان فروردین ماه مهمان دشتهای این خطه هستند.

وی ادامه داد: شهرستان های تایباد و باخرز در شرق خراسان رضوی از اکوسیستم کوهستانی و کویری برخوردارند که در اکوسیستم کوهستانی این منطقه گونه‌های جانوری با ارزش از قبیل قوچ، میش وحشی و خوک و در اکوسیستم کویری گونه‌های جانوری از قبیل کفتار و آهو زیست می کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست تایباد گفت: هر سال با آغاز کوچ درناهای خاکستری، افزون بر هزار قطعه از این نوع پرنده در عرصه های طبیعی این شهرستان فرود می آیند.

اربابی افزود: ضرر و زیان وارده به محیط زیست برای صید این گونه جانوری ۱۸ میلیون ریال جریمه نقدی تعیین کرده است که بنا به تشخیص قاضی، پرونده مجازات کیفری برای آن منظور می شود.

او عرصه‌های طبیعی شهرستان های تایباد و باخرز را ۴۷۵ هزار و ۶۰۰ هکتار ذکر کرد و ادامه داد: از این سطح ۱۱۷ هزار هکتار زیر مدیریت این اداره است که در حال حاضر با سه نیروی محیط بان اداره می شود.

برای شهرستان‌های تایباد و باخرز در شرق خراسان رضوی ۸۰ هزار هکتار عرصه برای حفاظت زیست محیطی پیشنهاد شده است.

شهرستان ۱۳۸ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha