۶ مهرماه و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها

استان ها - ایرنا - تداوم سرعت واکسیناسیون در کشور باعث شده طی روزهای اخیر میزان بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در اغلب استان ها روندی کاهشی داشته باشد و این موضوع نشان می دهد که موج پنجم کرونا ضعیف تر شده است.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار استان ها، به گفته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که امروز به مشهد سفر کرده است، تا ۲ هفته آینده ۷۰ درصد جمعیت کشور علیه کرونا واکسینه می‌شوند و جشن پیروزی واکسیناسیون را خواهیم گرفت.

دکتر بهرام عین اللهی اعلام کرده است که تاکنون ۵۳ میلیون نفر از جمعیت ایران علیه کرونا واکسینه شده‌اند و این تعداد تا ۲ هفته آینده به ۶۰ میلیون نفر خواهد رسید.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا نیز پیشتر با اشاره به گذر کشور از قله پیک پنجم کرونا بیان کرده بود: پیش‌بینی آن است که تا ۲ هفته آینده از سه هزار بستری روزانه ابتلا به کرونا کاسته شود و تا چهار هفته آینده به کف آن در پیک پنجم خواهیم رسید.

به گفته وی، اگر تا آبان ماه میزان واکسیناسیون را قابل توجه انجام داده باشیم حتی با ویروس جدید جهش یافته و در صورت میزان ابتلا، میزان مرگ و میر بالا نخواهد رفت.

درحالی‌که گمانه زنی‌ها در مورد آغاز خیز ششم کرونا در آبان ماه شدت گرفته، بطور قطع تسریع واردات واکسن و مشارکت مردم برای انجام واکسیناسیون می‌تواند این خیز را تا حدودی کنترل کند.

متاسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۳۹ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و ۱۱ هزار و ۷۰۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده است.

در حال حاضر ۲۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۲۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۵ شهر در وضعیت زرد و ۳۰ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

۶ مهر ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

یاسوج/ رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: شمار قربانیان کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمدبا فوت۲ بیمار کرونایی دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته به ۹۴۵ نفر رسید.

یزدان پناه عنوان کرد: گرچه در روز های اخیر میزان ابتلا و قربانیان بیماری کرونا در کهگیلویه و بویراحمد کاهش یافته بود اما در این هفته تعداد مبتلابان دوباره صعودی شده است.

آبادان /  رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: ۲۰ تیم غربالگری کرونا برای بررسی سلامت زائران در مسیر بازگشت از کشور عراق در مرز شلمچه مستقر شد.

دکتر شکرالله سلمان‌زاده سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:همه زائران هنگام بازگشت از سفر اربعین در مرز شلمچه با دستگاه‌های تب سنج لیزی تست می‌شوند و افرادیکه دارای تب بالا باشند با انتقال به محل در نظر گرفته شده ، فرآیند درمان روی آنها انجام می شود.

وی افزود: در صورت افزایش روند بازگشت زائران اربعین حسینی از مرز شلمچه این آمادگی وجود دارد تا تیم های غربالگری در این گذرگاه مرزی افزایش یابند.

بندرعباس / سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: روز گذشته نخستین روز بدون فوتی کرونا در استان پس از گذشت پنج ماه از اوج گیری شیوع این ویروس در استان ثبت شد.

دکتر فاطمه نوروزیان دوشنبه شب با اعلام این خبر به رسانه‌ها افزود: مجموع شمار فوتی‌های کرونایی در استان هرمزگان همچنان به ۲هزار و ۳۶۴ نفر باقی ماند.

اردبیل / روند نزولی شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل که از سه هفته پیش آغاز شده، همچنان ادامه دارد به طوری که شاخص شمار ابتلای جدید، آمار بستری همزمان و تعداد جان‌باختگان به پایین‌ترین حد ۲ ماه اخیر رسیده است.

آخرین آمار اعلام شده توسط دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل نشان می‌دهد که طی شبانه‌روز گذشته مجموع مبتلایان بستری در مراکز درمانی این استان به ۲۵۵ نفر کاهش یافته  که ۶۴۲ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در یک ماه پیش است.

همچنین بنا به اعلام این مرجع، در ادامه روند نزولی شیوع کرونا در استان اردبیل، آمار مبتلایان روزانه کرونا در این استان به ۳۲ نفر رسیده که نسبت به بالاترین آمار ثبت شده در یک ماه پیش، ۱۵۷ نفر کاهش را نشان می‌دهد.

ایلام  / رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ۴۳ بیمار جدید کرونایی در شبانه روز گذشته در مراکز درمانی ایلام بستری شدند که با این احتساب مجموع بستری های موجود استان به ۱۹۰ نفر افزایش یافت.

دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: از بستری های جدید ۱۵ نفر مربوط به ایلام، هشت نفر دهلران، پنج نفر آبدانان، چهار نفر ایوان، چهار نفر چرداول، سه نفر ملکشاهی، ۲ نفر مهران، یک نفر دره شهر و یک نفر نیز مربوط به سیروان است.

زاهدان / رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن ۹۱ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان طی ۲۴ ساعت گذشته شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۱۲۳ هزار و ۸۲۲ نفر رسید.

دکتر سید محمد هاشمی شهری اظهارداشت: در شبانه‌روز گذشته با افزوده شدن یک مورد جدید شمار در گذشتگان فوت ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان به ۲ هزار و ۵۳۳ نفر رسید.

۶ مهر ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

رشت / فرماندار رشت با بیان اینکه تاکنون ۶۵۵ هزار دز واکسن در شهرستان تزریق شده است گفت: ۶۴ درصد از جمعیت ۱۵ سال به بالا دز اول و ۲۳ درصد نیز دز دوم واکسن را در شهرستان رشت دریافت کرده اند.

علی فتح اللهی اعلام کرد که از مجموع واکسن های کووید ۱۹ تزیرق شده در شهرستان رشت، ۴۹۳ هزار نفر دز اول و ۱۶۲هزار نفر دز دوم را دریافت کردند.

فتح اللهی با اشاره به کاهش آمار بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان های رشت با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی مردم گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهرستان رشت به حدود ۶۸ درصد رسیده است.

شهرکرد / رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری از تزریق میانگین روزانه ۱۸ هزار و ۳۸۲ دُز واکسن کرونا در استان خبر داد و گفت: این در حالی است که هدفگذاری تزریق واکسن در استان روزانه ۱۴ هزار و ۱۵۰ دُز بوده است.

سید راشد جزایری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، استقبال مردم استان از طرح واکسیناسیون علیه کرونا را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: این استقبال خوب سبب شد تا نسبت به هدفگذاری تعیین شده جلوتر عمل کنیم.

وی، مجموع واکسن وارد شده به استان از ابتدا تاکنون را ۶۴۲ هزار و ۴۰۵ دُز اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۵۸۲ هزار و ۱۳۲ دُز تزریق شده است.

تبریز / معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با مطلوب توصیف کردن روند واکسیناسیون در آذربایجان‌شرقی، گفت: تاکنون ۷۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان علیه کرونا واکسینه شده‌اند.

عباسعلی درستی روز سه شنبه در گفت وگویی،  افزود: همچنین ۶۶ درصد افراد بالای ۱۵ سال نیز در استان علیه کرونا واکسینه شده اند.

قصرشیرین /  رییس شبکه بهداشت و درمان گیلانغرب با اشاره به روند مطلوب واکسیناسیون در این شهرستان، گفت: ۷۳.۱ درصد افراد بالای ۱۸ سال این شهرستان تاکنون دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

 دکتر فریدون نوری افزود : با مشارکت فعال سربازان خط مقدم بهداشت، بهورزان سخت کوش خانه های بهداشت و مراقبین سلامت در پایگاه های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی شهرستان ۳۲.۳ درصد افراد ۱۲ تا ۱۷ ساله نیز علیه ویروس کرونا واکسینه شده اند و از این لحاظ گیلانغرب همچنان پیشتاز واکسیناسیون در استان کرمانشاه است.

سبزوار/  رییس  دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به شتاب روزافزون واکسیناسیون گفت: تاکنون ۷۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال در حوزه زیر پوشش این دانشگاه در غرب استان خراسان رضوی دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

دکتر علیرضا مسلم افزود: همچنین به بیش از ۳۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، داورزن، خوشاب و ششتمد دُز دوم کرونا تزریق شده است.

اراک / مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان شازند گفت: ۹۷ هزار نفر از شهروندان شازند تاکنون علیه ویروس کرونا ایمن‌سازی شدند که معادل ۷۰ درصد از جامعه هدف واکسیناسیون در این شهرستان است.

مرتضی واعظ  افزود: ۶۶ هزار نفر از جامعه هدف در شازند دُز اول  و ۳۰ هزار نفر نیز دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کردند.
وی بیان داشت:  واکسیناسیون نیروهای انسانی واحدهای تولیدی این شهرستان از جمله پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه حرارتی شازند و سایر کارگاه‌های تولیدی نیز انجام شده است.

ساری / معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت : ۴۴ درصد گروه سنی ۴۰ تا ۵۰ سال در استان مازندران باوجود اعلام رسمی برای واکسیناسیون عمومی برای دریافت واکسن اقدام نکرده‌اند.

دکتر قاسم اویس افزود: باتوجه به ناشناخته بودن کرونا تمام افراد واجد شرایط براساس شاخص هایی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نظر گرفته است می بایست برای تزریق واکسن اقدام کند و سهل انگاری در اجرای طرح واکسیناسیون سراسری، احتمال موج ششم شیوع این ویروس در استان مازندران را شدت خواهد داد.

وی خاطر نشان کرد: ابتلا به کرونا ویروس در گروه های سنی ۴۰ تا ۵۰ سال و ۳۰ تا ۴۰ به نسبت دیگر گروه های سنی در استان شایع تر است و به همین دلیل مردم مازندران به نوع واکسن تزریقی توجه نکنند چراکه تمام روند واکسیناسیون در استان مورد تایید وزارت بهداشت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha