سرتیپ آراسته: ایران در دفاع مقدس اخلاقی، علمی و انسانی جنگید

تهران- ایرنا- رییس هیات معارف جنگ شهید سپهبد صیادشیرازی، با بیان اخلاقی، علمی و انسانی جنگیدن نیروهای مسلح ایران در ۸ سال دفاع مقدس، گفت: دشمن مورد حمایت ۴۸ کشور بود و از ۶۰ کشور هم کمک می‌گرفت و این یعنی ما با یک جنگ جهانی روبرو بودیم.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از روابط عمومی ارتش، سرتیپ علی آراسته، در مراسمی به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و روز سرباز، گفت: در تاریخ ۵ هزار ساله بشری، ۱۴۰ هزار جنگ رخ داده  که یکی از این‌ها، دفاع مقدس ایران اسلامی است که در این جنگ ۸ ساله، مظلوم  در برابر ظالم  و حق در مقابل باطل قرار گرفته بود.

رییس هیات معارف جنگ شهید سپهبد صیادشیرازی خاطرنشان کرد: تمام اهداف ما در این جنگ دفاعی بود و آنهایی که جنگیدند تماما برای خدا این کار را کردند.

سرتیپ آراسته با بیان اینکه دشمن با بی‌رحمی کامل زن و کودک را بمباران و از بمب‌های شیمیایی استفاده می‌کرد، ادامه داد: دشمن ما مورد حمایت ۴۸ کشور بود و از ۶۰ کشور هم کمک می‌گرفت و این یعنی ما با یک جنگ جهانی روبرو بودیم؛ یعنی اقلیت حق مقابل اکثریت باطل.

سرتیپ آراسته به تاریخ جنگ‌ها در گذشته اشاره و ادامه داد: از سال ۱۹۴۵ تا پایان قرن بیستم تنها ۳ هفته بشر درگیر جنگ نبوده است. در قرن بیستم، ۳۲۳ جنگ در جهان رخ داده و ۲۵۰ میلیون نفر نیز تلفات انسانی داشته است. این نشان می‌دهد هرچه بشر بیشتر به علم دست یافته جنایت و کشتارهایش بیشتر شده زیرا به علم اهمیت داده اما اخلاق و دین را از دست داده و علم شمشیری برای سر بریدن فضیلت‌ها شده است.

رییس هیات معارف جنگ شهید سپهبد صیادشیرازی در ادامه تصریح کرد: دشمن قبل از جنگ تحمیلی و ۸ روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مهاباد و نقاط مختلف کشور ضدانقلاب را به جان ما انداخت، در داخل کشور لیبرال‌ و غرب‌گراها در مقابل خط امام (ره)  ایستادند و دولت هم دست آنها بود و در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از نیروهای ما در نقاط مختلف با ضدانقلاب درگیر بودند.

وی افزود: در این شرایط صدام که از سال ۱۳۵۵، ۲۷ میلیارد دلار خرج ارتش خود کرده بود و فقط منتظر فرصت و نقطه ضعفی برای ملغی کردن قرارداد ۱۹۷۵ و حمله به ایران بود، با حمایت ناتو، آمریکا، شوروی و برخی از افراد خارجی مشغول در داخل کشور، فرصت حمله به ایران را پیدا کرد.

سرتیپ آراسته با یادآوری اینکه در دوران دفاع مقدس ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار سرباز با متوسط ۲۱ ماه، و همچنین ۲۱۷ هزار پایور با متوسط ۶۰ ماه در جبهه حضور داشتند، تاکید کرد: ما اخلاقی، علمی و انسانی جنگیدیم چون یک فرمانده روحانی مجتهد، دانا، مخلص و مجاهد وجود داشت که تمام هستی خود را برای اسلام در طبق اخلاص گذاشته بود.

رییس هیات معارف جنگ شهید سپهبد صیادشیرازی خاطرنشان کرد: ۴۲۶۸ روحانی در دفاع مقدس شهید شدند که از طلبه‌ها تا مراجع تقلید در بین آنها وجود دارد. رتبه اول بیشترین شهید به نسبت تعداد جمعیت، مربوط به روحانیون است و بعد از آنها دانشجویان به نسبت جمعیت‌شان در آن زمان بیشترین شهید داده‌اند.

وی تاکید کرد: اگر ما نمی‌گفتیم در دفاع مقدس چه اتفاقاتی رخ داده و ما با چه حداقل‌هایی جنگیدیم اینگونه نبود که بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم. اکنون ما به جایی رسیده‌ایم که کشورهای مختلف به ما می‌گویند اجازه دهید ما دانشجو به دانشگاه‌های شما بفرستیم تا از تجربیات شما در جنگ استفاده کنند.

سرتیپ آراسته با یادآوری اینکه برنامه امروز دشمن از بین بردن غیرت مردان، حیای بانوان و از هم پاشیدن بنیان خانواده‌های ایرانی است، افزود: آنها برای موفقیت در این راه از فضای مجازی استفاده می‌کنند اما خوشحالیم که هنوز هم همان فرهنگ دوران دفاع مقدس در کشور جاری است و افرادی مانند شهید علی لندی‌ که اخیرا به خاطر نجات ۲ هموطن خود را به آتش زد، هنوز هم حضور دارند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha