ترکیب متفاوت فرنگی‌کاران روس در اسلو/غیبت اولویف و کایالپ

تهران - ایرنا - تیم ملی کشتی فرنگی روسیه با ترکیبی متفاوت از تیم المپیکی خود در پیکارهای جهانی سال ۲۰۲۱ نروژ حضور خواهد یافت. «موسی اولویف»، «رضا کایالپ» و «میهان لوپز» غایبان بزرگ امسال هستند.

به گزارش ایرنا، اتحادیه جهانی کشتی در این خصوص نوشت: وقتی که «رومن ولاسوف» نتوانست همراه تیم روسیه راهی المپیک توکیو شود برای ادامه دوران قهرمانی خود مردد بود اما «الکساندر کارلین» همواره یک الگوی الهام بخش برای او بوده؛ او قصد دارد در ۲۰۲۴ پاریس به سومین طلای المپیک خود دست یابد. 

«رومن ولاسوف» فرنگی‌کار با اخلاق تیم ملی کشتی روسیه ۲ مدال طلای بازی‌های المپیک ۲۰۲۱ لندن و ۲۰۱۶ ریو را در کارنامه دارد. او ۲ مدال طلای پیکارهای جهانی ۲۰۱۱ استانبول و ۲۰۱۵ آمریکا و نقره ۲۰۱۳ مجارستان را در کارنامه دارد. ۴ مدال طلا و یک نقره پیکارهای قهرمانی اروپا و طلای جام جهانی انفرادی صربستان از دیگر دستاوردهای این فرنگی‌کار نامدار دنیای کشتی است. او بعد از کسب مدال طلای بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو به دلیل مصدومیت هیچگاه نتوانست به روزهای آرمانی خود بازگردد.

ولاسوف کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی در اسلو است و در وزن ۷۷ کیلوگرم باید به مصاف رقبا برود. 

ولاسوف خرداد ماه امسال در پیکارهای رنکینگ‌دار جام پیت لازینسکی لهستان با شکست مقابل «تاماس لاوای» فرنگی‌کار جوان مجارستان از راهیابی به فینال بازماند و در نهایت عنوان سوم را کسب کرد و شانس حضور در المپیک توکیو را از دست داد. 

در این وزن «محمدعلی گرایی» نماینده کشورمان در اسلو است و او بعد از ناکامی در توکیو و ۲ مدال برنز پیکارهای جهانی قصد دارد با مدالی خوشرنگ‌تر به کشور بازگردد.  

«استفان ماریانیان» دارنده مدال طلای پیکارهای جهانی ۲۰۱۸ زمانی که در فینال جهانی ۲۰۱۹ در قزاقستان در وزن ۶۳ کیلوگرم شکست خورد همواره مترصد آن بود تا بتواند دوباره به وزن اصلی خود بازگردد. سرگئی املین دارنده مدال برنز المپیک توکیو که از حضور در پیکارهای جهانی انصراف داد، سبب شد تا ماریانیان دوباره به وزن ۶۰ کیلوگرم در پیکارهای جهانی بازگردد. او در جام جهانی انفرادی سال ۲۰۲۰ یک نقره کسب کرد. 

«موسی اولویف» دارنده مدال طلای المپیک توکیو در وزن ۹۷ کیلوگرم امسال در پیکارهای جهانی حضور نخواهد داشت و به جای او «آرتور سارگسیان» به روی تشک خواهد رفت. او چند سالی است که در روسیه یک رقیب جدی برای اولویف محسوب می‌شود به ویژه پس از قهرمانی در مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال اروپا در اوایل سال جاری.

در سایر وزن‌های المپیکی، نظیر عبدالله‌اف در وزن ۶۷ کیلوگرم، میلاد علیرضایف در وزن در ۸۷ کیلوگرم و زورابی گدخاوری در وزن ۱۳۰ کیلوگرم دیگر نفرات تزارها در پیکارهای جهانی هستند. سرگئی سیمنوف دارنده برنز المپیک در وزن ۱۳۰ کیلوگرم نیز از حضور در قهرمانی جهان انصراف داد.

عبدالله‌اف قهرمان جام جهانی انفرادی در سال ۲۰۲۰ شد اما تجربه قهرمانی جهان را ندارد. اسلو نخستین تجربه جهانی او خواهد بود و به طور حتم با حضور «محمدرضا گرایی» قهرمان المپیک کار به مراتب سختی را خواهد داشت.

میلاد علیرضایف دارنده طلای زیر ۲۳ سال جهان نیز سعی دارد جانشین خوبی برای داوید چاکوتادزه دارنده طلای المپیک ریو در اسلو باشد. وزن ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی از اوزان بسیار شلوغ در پیکارهای جهانی است. زورابی داتوناشویلی دارنده مدال برنز توکیو از صربستان، سمن ناویکوف از اوکراین و کریل ماسکویچ از بلاروس نیز حضور دارند. ضمن اینکه رامین طاهری نماینده کشورمان یکی دیگر از مدعیان این وزن خواهد بود.

در وزن ۱۳۰ کیلوگرم نیز زورابی گدخاوری مدال جهانی در کارنامه ندارد اما در غیاب اسامی بزرگی مانند رضا کایالپ از ترکیه و میهان لوپز کوبایی در کنار علی‌اکبر یوسفی نماینده کشورمان از مدعیان کسب مدال در این وزن هست.

نماینده وزن ۵۵ کیلوگرم روس‌ها در پیکارهای جهانی اِمین صِفِرشایف دارنده مدال طلای قهرمانی اروپا است. او چندین بار در مسابقات جهانی در رده‌های مختلف سنی حضور داشته اما هرگز طلا نگرفته است. او در قهرمانی اروپا موفق شد الدانیز عزیزلی دارنده طلای جهان از جمهوری آذربایجان و آکرم اوزترک از ترکیه را شکست دهد.

ابراهیم لابازانوف دیگر فرنگی کار تیم ملی روسیه در وزن ۶۳ کیلوگرم است که تجربه حضور در المپیک توکیو را دارد. ادلان آکیف ملی‌پوش روسیه در وزن ۸۲ کیلوگرم است. او پس از کسب مقام هفتم در مسابقات ۲۰۱۹ در نورسلطان قزاقستان ، برای دومین مسابقات جهانی در نروژ باید به روی تشک برود. سرگئی کوتوزوف نیز در وزن ۷۲ کیلوگرم برای روس‌ها در این مسابقات کشتی خواهد گرفت.

رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی سال ۲۰۲۱ جهان روزهای ۱۰ تا ۱۸ مهر در شهر اسلو پایتخت نروژ برگزار خواهد شد.

ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی در پیکارهای جهانی به این شرح است:

۵۵ کیلوگرم: سجاد عباس‌پور

۶۰ کیلوگرم: مهرداد مردانی

۶۳ کیلوگرم: میثم دلخانی

۶۷ کیلوگرم: محمدرضا گرایی

۷۲ کیلوگرم: محمدرضا مختاری

۷۷ کیلوگرم: محمدعلی گرایی

۸۲ کیلوگرم: پژمان پشتام

۸۷ کیلوگرم: رامین طاهری

۹۷ کیلوگرم: محمدهادی ساروی

۱۳۰ کیلوگرم: علی‌اکبر یوسفی

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha