۶ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۲۸
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84486328
۰ نفر

برچسب‌ها

آفریقا؛ امیدوار به ادامه کمک‌های آلمان

تهران - ایرنا - کشورهای آفریقایی امیدوارند پس از کناره گیری انگلا مرکل ، صدر اعظم آلمان ، دولت جدید این کشور همچنان کمکهای هر چند ناچیز خود به این قاره به ویژه در زمینه های مقابله با تروریسم ،توسعه اقتصادی و فنآوری را ادامه دهد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا ، «رالیا سامی - Ralia Sami» سردبیر رادیو «تامبارا - Tamabara» در نیامی نیجر در خصوص مبارزه با تروریسم می‌گوید: زمینه‌ای که بسیاری از ساکنان ساحل، از آلمان می‌خواهند این هست که در حوزه مبارزه با تروریسم بیش از پیش به تعهدات خود عمل کند. 

آفریقا؛ امیدوار به ادامه کمک‌های آلمان

او معتقد است: مقامات جدید آلمان با چالش‌های بزرگی روبرو خواهند شد. این چالش‌ها بویژه شامل درگیری‌های محلی، تروریسم و یا تغییرات آب و هوایی است. این مقامات باید راهی که آنگلا مرکل دنبال کرد را ادامه دهند. از سال ۲۰۱۵ برخی مناطق نیجر با ناامنی مواجه شده‌اند و ما انتظار داریم که آلمان روابط خود را بویژه در زمینه امنیت تشدید کند.

در دوران صدراعظمی مرکل، ساحل یکی از اولویت‌های آلمان در سیاست خارجی بود. نیجر، یکی از کشورهای حامی برلین خواستار تداوم این امر است.

ساحل، منطقه ای است با اقلیم و تنوع زیستی همگون که میان صحرای بزرگ آفریقا قرار گرفته است. این منطقه در شمال آفریقا از اقیانوس اطلس تا دریای سرخ کشیده شده است.

در ماه اوت گذشته، «محمد بازوم» رئیس جمهوری نیجر در کنفرانس توافق با آفریقا در برلین از مقام‌های آلمان خواست تا روابط میان دو کشور را تقویت کنند.

رئیس جمهوری نیجر گفت که این کشور برای مقابله با داعش که مناطق وسیعی از مالی و نیجر را تحت کنترل خود دارد، به کمک‌های فناوری از شرکای اروپایی نیاز دارد .

 این مسئله ، همچنین خواسته بسیاری از مردم کنگو چون «بیوبه مالنگا - Byobe Malenga» مدیر رادیو «ان‌گوما یا آمانی - Ngoma ya Amani,» در کیوو جنوبی واقع در شرق جمهوری دمکراتیک کنگو است.

او می‌گوید: آلمان به چندین پروژه توسعه‌ای بویژه در کیوو جنوبی که منطقه‌ای ناپایدار است، کمک‌های بسیاری کرده است.

به گفته مالنگا، از طریق شرکت GIZ، آلمان، در آموزش حرفه‌ای بسیاری از جوانان که هم‌اینک به کارآفرینانی تبدیل شده‌اند و همچنین در مبارزه با کووید ۱۹ کمک کرده است.

مالنگا همچنین از مقامات جدید برلین این انتظار  را دارد که نسبت به تحکیم دمکراسی در کنگو و احترام به حقوق بشر تعهد بیشتری داشته باشند. از دید مالنگا، کنگو چیزهای بسیاری برای آموختن در حوزه دمکراسی از آلمان دارد.

تردید بین وزن اقتصادی و نفوذ دیپلماتیک

دویچه وله می‌نویسد حتی اگر آفریقا اولویت آلمان نباشد که همچنان سرمایه‌گذاری اندکی در این قاره دارد، افزایش حضور آلمان در ساحل، این کشور را بیشتر برجسته و پایتخت‌های آفریقایی را به مطالبه بیشتر ترغیب می‌کند.

اما در اینجا، مانند دیگر نقاط جهان، برلین همچنان در تغییر وزن اقتصادی خود به نفوذ دیپلماتیک مردد است.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان چندی پیش اعلام کرد در سال جاری میلادی بیش از ۷۰ میلیون دز واکسن کرونا را در اختیار کشورهای آفریقایی قرار می‌دهد. آخرین تعهد برلین اهدای ۳۰ میلیون دز واکسن بود.

آفریقا؛ امیدوار به ادامه کمک‌های آلمان

آلمان درصدد کاهش فقر در کشورهای آفریقایی از جمله کشورهایی است که در چند سال اخیر صدها هزار تن از مردمان آنها به عنوان پناهجو راهی اروپا و آلمان شده اند.

صدر اعظم آلمان پیشتر همچنین خواستار مساعدت بیشتر کشورهای صنعتی برای انتقال اسلحه به کشورهای آفریقایی برای مبارزه با گروههای ستیزه جو و تقویت امنیت شده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha