بیماری‌های قلبی عامل ۴۳ درصد مرگ و میر در تربت‌حیدریه است

تربت‌حیدریه- ایرنا- کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه گفت: بیماری‌های قلبی عامل ۴۳ درصد مرگ‌ و میر در جمعیت زیر پوشش این دانشگاه است.

جواد علی‌نژاد روز سه‌شنبه به مناسبت هفتم مهرماه روز جهانی قلب، در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: با وجود مرگ‌ و میرهای ناشی از بیماری کووید ۱۹، بیماری‌های قلبی، عروقی هنوز رتبه نخست علل مرگ‌ و میر در دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.
وی با بیان اینکه در این ایام نباید به دلیل ترس از ابتلا به کرونا، مراقبت از قلب خود را ندیده بگیریم ادامه داد: کاهش مصرف نوشابه‌ها و آبمیوه‌های شیرین، جایگزین کردن میوه‌های تازه به جای شیرینی، مصرف نکردن الکل، محدود کردن مصرف غذاهای فرآوری شده و بسته‌بندی شده حاوی نمک، شکر و چربی زیاد و داشتن فعالیت بدنی دستکم به مدت ۳۰ دقیقه با شدت متوسط در پنج روز هفته تاثیر به ‌سزایی در سلامت قلب دارد.
کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه گفت: همچنین مصرف دخانیات، داشتن دیابت، بیش فشاری خون و چاقی، آلودگی هوا و کم‌تحرکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی هستند.
وی با اشاره به شعار امسال مبنی بر "قلب‌هایمان را با سلامتی پیوند بزنیم"، افزود: علت اصلی انتخاب این شعار در سال جاری آن است که برای حفظ سلامت قلب خود، خانواده و جامعه، قلب‌های خود را با سلامتی پیوند بزنیم و با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده سلامت قلب خود را حفظ کنیم.
دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه به ۳۶۳ هزار نفر جمعیت ساکن در سه شهرستان تربت‌حیدریه، مه‌ولات و زاوه در جنوب استان خراسان رضوی خدمات می‌دهد.
شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha