۶ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۲۲
کد خبرنگار: 2581
کد خبر: 84486232
۰ نفر

برچسب‌ها

تجهیزات غواصی آتش‌نشانی گنبدکاووس فرسوده است

گنبدکاووس - ایرنا - مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گنبدکاووس گفت که تجهیزات غواصی این سازمان که امدادرسانی به حادثه دیدگان در منابع آبی (رودخانه‌ها، سدها و آب‌بندان ها) شهرستان‌های شرق گلستان را با مصوبه ستاد مدیریت بحران استان برعهده دارد، فرسوده و مستهلک است.

سیدسجاد حسینی روز ‌سه‌شنبه به مناسبت گرامیداشت روز آتش نشانی و خدمات ایمنی (هفتم مهر) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: تجهیزات غواضی موجود آتش نشانی گنبدکاووس کارآیی خود را از دست داده و نیاز به نوسازی دارد.

وی از فعالیت ۲ نیرو به‌عنوان غواص و کمک غواص در آتش نشانی گنبدکاووس خبر داد و گفت که این سازمان حداقل به ۲ نیروی غواص جدید نیاز دارد که فعلا به‌دلیل تعطیلی برگزاری کلاس‌های آموزشی در شرایط کرونا امکان آموزش آنها میسر نیست.

حسینی از اداره کل مدیریت بحران استانداری گلستان خواست تجهیزات مناسب غواصی را برای ارتقای کیفیت ارائه خدمات امدادی در اختیار سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گنبدکاووس قرار دهد.

وی اضافه کرد: آتش نشانی گنبدکاووس با تقویت نیروی غواص و نوسازی تجهیزات مرتبط می‌تواند در زمان وقوع حوادث غرق شدگی در منطقه شرق گلستان، امدادرسانی مطلوب‌تری به حادثه دیدگان داشته باشد.

به گزارش ایرنا، آخرین مورد از این گونه حوادث در شرق گلستان مربوط به غرق شدگی جوان ۲۱ ساله اهل گنبدکاووس در چشمه گل رامیان بود که جنازه وی با تلاش تیم‌های غواصی از نیروی دریایی جمهوری اسلامی از بندرعباس و بندرانزلی پس از ۱۳ روز ۳۱ شهریور ماه پیدا و از آب بیرون کشیده شد.

تجهیزات غواصی آتش‌نشانی گنبدکاووس فرسوده است
عکس از نیروها و تجهیزات آتش نشانی گنبدکاووس

مدیرعامل آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گنبدکاووس درخواست کمک از روستاهای همجوار این شهر برای اطفای حریق را چالش دیگر این سازمان دانست و گفت: در تعریف سازمانی وظیفه سازمان آتش نشانی ارائه خدمات امداد و نجات و اطفای حریق درحوزه شهری است.

 وی افزود: حضور ماشین آلات آتش نشانی در مناطق روستایی به ویژه زمین‌های کشاورزی باعث کاهش عمر این وسایل و تحمیل هزینه مازاد بر دوش سازمان می‌شود.

حسینی ادامه داد: اداره کل دفتر امور روستایی و شوراها استانداری گلستان می‌تواند روستاهای شهرستان را به ماشین‌آلات آتش نشانی به همراه نیرو انسانی آموزش دیده مجهز کند تا در مواقع لزوم خدمات امدادی لازم را ارائه دهند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۷ شیر برداشت آب (هیدرانت) در نقاط مختلف گنبدکاووس برای استفاده در مواقع بحرانی نصب شده است، گفت: این شهر که دارای ۱۷۰ هزار نفر جمعیت و ۲۸ کیلومتر مربع وسعت می‌باشد، حداقل به ۱۳ شیر دیگر برای خدمات رسانی بهتر در زمان وقوع حوادث ضروری نیاز دارد.

تجهیزات غواصی آتش‌نشانی گنبدکاووس فرسوده است

مدیرعامل آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گنبدکاووس همچنین اظهارداشت که این سازمان دارای سه ایستگاه فعال در مناطق مختلف شهر با ۴۸ نفر نیروی انسانی، هفت دستگاه خودروی اطفای حریق سنگین و نیمه سنگین، ۲ دستگاه امداد و نجات و یک دستگاه خودروی بالابر ۲۷.۵ متری است.

حسینی افزود: تا کنون سه خودروی اطفای حریق فرسوده آتش نشانی گنبدکاووس با سه میلیارد ریال اعتبار بازسازی شده و بازسازی ۲ دستگاه خودروی اطفای حریق دیگر نیز تا پایان امسال انجام می‌شود.

وی گفت: عملیات ساخت ایستگاه شماره چهار آتش نشانی گنبدکاووس در خیابان شهید خدایوسفی با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی تا دهه فجر امسال به پایان می‌رسد و نیاز است شهرداری تجهیزات و نیروی انسانی لازم برای این ایستگاه را در اختیار سازمان قرار دهد.

حسینی یادآور شد: نیروهای آتش‌نشانی گنبدکاووس از ابتدای امسال تا کنون ۱۷۵ مورد اطفا حریق و ۴۱۱ مورد عملیات امداد و نجات انجام دادند. 

شهرستان مرزی گنبدکاووس ۳۷۵ هزار نفر جمعیت دارد که در ۲ شهر و ۱۶۳ روستا با گستره پنج هزار  ۷۲ کیلومتر مربع سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha