صنایع تبدیلی بخش کشاورزی نیازمند حمایت دولت است

تهران - ایرنا - رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: صنایع تبدیلی بخش کشاورزی نیازمند حمایت وزارت جهاد کشاورزی است تا تمامی حلقه‌های تولید یکسان دیده شوند.

به گزارش ایرنا، «کاوه زرگران» روز سه شنبه در نشست صبحانه کاری که با حضور مسئولان اتاق بازرگانی تهران و نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی برگزار شد، افزود: سیاست‌گذاری در زنجیره‌های کشاورزی برعهده وزارت جهاد کشاورزی است بنابراین انتظار می رود سهم بری عادلانه برای همه حلقه های زنجیره اتفاق بیفتد.

 رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اظهارداشت: در گذشته ما در برخی موارد شاهد بودیم که حلقه های اول مانند زراعت و باغداری بیشتر شامل حمایت های وزارتخانه می شدند د رحالی که اکنون با قانونی که در دست پیگیری است، صنایع تبدیلی نیز زیرمجموعه شما به شمار می روند و باید مورد حمایت قرار بگیرند.

زرگران تصریح کرد: به طور مثال قیمت شیرخام که همیشه دغدغه دامداران و کارخانجات لبنی است به شکلی سیاست گذاری شود که هر دو حلقه منتفع شوند و عدم و نفع یکی از حلقه ها توسط حلقه دیگر پرداخت نشود به طوریکه در گذشته صنایع تبدیلی مجبور بود هزینه هایی را در عدم و نفع برخی بخش ها از جمله زراعت به دلیل کسری بودجه پرداخت کند که به نظر می رسد نیاز است در سیاستگذاری ها لحاظ شود.

نیاز ۵ برابری سرمایه درگردش واحدهای تولیدی در پی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی 

 رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: یکی از مشکلات ما ارز ۴۲۰۰ تومانی است که به نظر می رسد سیاست دولت تا دو تا سه ماه آینده حذف این ارز است.

وی اضافه کرد: در صورت رخ داد چنین مهمی، واحدهای صنایع تبدیلی و واحدهای تولیدی یکباره سرمایه  در گردش چهار تا پنج برابری نیاز خواهند داشت ، عملا حتی در صورت داشتن اعتبار بانکی هم سرمایه مجاز بانک ها اجازه نمی دهد این مبالغ  از شبکه بانکی تامین شود. 

به گفته وی، دغدغه امروز ما این است که چه سیاستی را برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش بنگاه ها پیش بگیریم.

هزینه مالی واحدهای تولیدی در قیمت گذاری محصولات لحاظ شود

زرگران اظهارداشت: در سیاست های قیمت گذاری، مولفه های تامین قیمت و هزینه مالی  تا به امروز در نظر گرفته نمی شد، اما بعد از آزادسازی نرخ ارز یکی از مهمترین مولفه ها هزینه های مالی خواهد بود به طور مثال کارخانه روغنی که امروز با ۱۰ میلیارد تومان گردش مالی د رماه فعالیت دارد، با سرمایه ای کمتر از ۴۰ میلیارد تومان درماه نمی تواند به فعالیت خود ادامه بدهد.

وی افزود: به طور طبیعی در قیمت تمام شده محصول هزینه مالی لحاظ شود و براساس آن سیاستگداری شود.

لزوم حضور معاونین وزیر در جلسات کمیسیون کشاورزی اتاق تهران 

 رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه این اتاق  دارای هشت کمیسیون است که کمیسیون کشاورزی یکی از انها به شمار می رود گفت: پنج نماینده ای که از سوی دولت معرفی می شوند برای رفع مشکلات بخش کشاورزی ضرورت دارد در جلسات هیات نمایندگان  شرکت کنند.

وی  اضافه کرد: پیش از این باتاکید وزیر جهاد کشاورزی در دولت یازدهم معاونین وزیر در جلسات کمیسیون کشاورزی شرکت داشتند که خروجی خوبی برای دولت و بخش خصوصی داشت.

زرگران تصریح کرد: در صورت صلاحدید از نمایندگانی که از سوی وزیر جهاد کشاورزی معرفی می شوند، حداقل یک معاون وزیر در جلسات حضور پیدا کنند و گزارش این جلسات به وزیر ارایه شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha