امام جمعه لار: مراقب تحریف حقایق دفاع مقدس باشیم

لارستان- ایرنا- امام جمعه لار مرکز شهرستان لارستان فارس گفت:از آفت‌های جدی که همواره فراروی فرهنگ و ادبیات دفاع مقدس است، موضوع تحریف بخشی از حقایق و ارزش‌های واقعی دفاع مقدس است که باید نسبت به این قضیه حساس و مراقب باشیم.

حجت الاسلام سید مختار موسوی خرم، سه شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: باید پذیرفت که نسل امروز و نسل های آینده در کنار چگونگی و بیان ارزش ها و خاطرات رزمندگان به دنبال چرایی وقوع جنگ تحمیلی هشت ساله نیز هستند.

وی ادامه داد: در تحلیل ها و انتقال مفاهیم و ارزش های ناب دفاع مقدس باید نگاهی چندبعدی داشت و از ابعاد مختلف آن را تحلیل و تبیین کرد؛ یعنی هم چرایی وقوع و هم چگونگی دوران هشت سال دفاع مقدس با هم دیده شوند.

موسوی خرم ادامه داد: وقتی می گوییم جنگ تحمیلی صدام علیه ایران با آن همه خسارت های جبران ناپذیر انسانی و پیامدهای سنگین مادی و معنوی، باید قدرت تحلیل درست و تبیین روشنگرانه در زمینه چرایی و چگونگی وقوع این رخداد را به معنای واقعی و حقیقی اش برای نسل امروز و نسل های فردا بیان کرد.

اسلام خواهی انقلاب ایران

امام جمعه لار بیان کرد: جنگ هشت ساله و ارزش های ناب آن تحلیل ، تبیین ، تمجید ، ترویج و البته نقد درست، منطقی ،  عالمانه و هوشمندانه می طلبد و آن کسی که در قامت یک روایتگر و یا هنرمند یا سخنور و تحلیل گر جنگ هشت ساله است باید به همان میزان که به چگونگی آن دوران می پردازد، به چرایی آن نیز توجه کند.

وی دلایل متعددی را نیز در وقوع جنگ تحمیلی هشت ساله یادآور شد و گفت: یکی از دلایلی که صدام البته با یک خطای راهبردی و هراس انگیز وادار به مقابله علیه کشورمان شد، موضوع اسلام خواهی و تحقق حاکمیت دینی در ایران بوده است.

موسوی خرم اضافه کرد: ماهیت انقلاب اسلامی بر مبنای حاکمیت دینی بر مسائلی همچون رهایی از سلطه بیگانگان، قطع رابطه با رژیم اشغالگر قدس، تاکید بر مشترکات اسلامی و وحدت فرقه های اسلامی اصرار دارد و همین امر هراس دشمنان و بدخواهان ایران را بیش از پیش رقم می زند.

او ادامه داد: حاکمیت انقلاب اسلامی و محتوای دینی حکومت برآمده از رای و عقیده ملت در نخستین گام واکنش و مخالفت استکبار جهانی را برانگیخت و بر دشمنی دشمنان افزود.

همین امر یکی از دلایل اصلی دشمنی صدام برای تحمیل یک جنگ ناجوانمردانه علیه ایران را رقم زد.

امام جمعه لار گفت: حضرت امام(ره) نیز در این باره با نگاهی حکیمانه و هوشمندانه پرده از چرایی وقوع این جنگ برداشت و فرمود: اینکه می بینید عراق به ایران حمله می کند، علتش گرفتن چهار وجب خاک نیست، بلکه علت اصلی آن ترس آنها از حکومت اسلامی و اتحاد اسلامی است.

جلوگیری از صدور انقلاب اسلامی

امام جمعه لار همچنین در تبیین دیگر عوامل وقوع جنگ تحمیلی معتقد است که صدور انقلاب به اقصی نقاط عالم و ملت های آزادی خواه و حرکت توفنده در اوایل انقلاب اسلامی از دیگر علت های وقوع جنگ و تحریک صدام برای این اقدام ناجوانمردانه بود.

موسوی خرم افزود: با بروز انقلاب اسلامی بانگ بیدار باش برای خفتگان در چنگال استعمار به صدا درآمد و استکبار جهانی که این خیزش اسلامی را برنمی تابید برای مهار آن به جنگ متوسل شد.همچنین با پیروزی انقلاب اسلامی سلطه سی ساله آمریکا بر فرهنگ، اقتصاد، سیاست و نیروهای مسلح ایران پایان یافت؛ اخراج مستشاران نظامی آمریکا، قطع رابطه سیاسی و اقتصادی، تصرف لانه جاسوسی و مخالفت جمهوری اسلامی ایران با سیاست های استکباری آمریکا در منطقة خلیج فارس خواب آمریکا را برای سلطه مجدد بر ایران آشفته ساخت.

موسوی خرم اضافه کرد: در این زمان قدرتهای بزرگ که دستشان از مخازن بزرگ ایران کوتاه و سلطه و قدرتشان با همت ملت ایران و قوای مسلح آن قطع شده بود به دست و پا افتادند تا با جنگ افروزی بین برادران و فتنه انگیزی بتوانند سلطه خود را اعاده کنند و چپاولگریشان را بار دیگر از سر گیرند.

وی بیان کرد: یکی از موضوعات مهمی که در تحلیل دلایل تحمیل جنگ از نظر حضرت امام(ره) مخفی نماند، دشمنی رژیم غاصب اسرائیل با اهداف و سیاست های انقلاب اسلامی در جهان اسلام است. آن زمان رژیم ستمشاهی از قوی ترین پشتیبانان و هم پیمانان اسرائیل در منطقه خاورمیانه محسوب می شد که با پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها ضربه سختی به رژیم صهیونیستی وارد آورد بلکه عامل مهمی در بسیج مسلمانان علیه سیاست های غاصبانه این رژیم نیز شد.با توجه به این شرایط یکی از راه های جلوگیری از وحدت مسلمانان، تبانی اسرائیل و آمریکا برای تحمیل جنگ علیه ایران بود.

توسعه طلبی رژیم صدام

موسوی خرم با بیان اینکه پس از فروپاشی رژیم ستمشاهی ایران که با حمایت آمریکا سال ها ژاندارم منطقه بود، این منطقه با خلاء قدرت سیاسی و نظامی مواجه شد و از منظر امام(ره) این حادثه حاکمان قدرت طلب عراق را تحریک کرد تا با تهاجم به ایران و برتری نظامی خود در منطقه، حاکمیت خود را بر خلیج فارس تحمیل کنند. همچنین خلاء قدرت در رهبری اعراب، رژیم عراق و شخص صدام را وسوسه کرد تا شاید در این موقعیت بتواند رهبری اعراب را به دست گیرد. صدام در تهاجم خود به این کشور اسلامی نقشه رهبری خود بر اعراب و منطقه و ژاندارمی خلیج فارس را تعقیب می کرد و آمریکا نیز از جهالت و غرور و بلند پروازی صدام استفاده کرد و او را به هجوم به ایران واداشت.

وی همچنین معتقد است که شرایط سیاسی داخل کشور در اوایل سال های انقلاب، زمینه مناسب سیاسی و روانی را برای حمله عراق آماده کرده بود. وجود تنش های سیاسی، ضعف بنیه نظامی ارتش به علت اخراج مستشاران نظامی و دستگیری تعدادی از افسران نظامی خائن در کودتای شهید نوژه، اختلاف نظر مسئولان و حتی خیانت برخی مسئولان خود زمینه ای مناسب برای وقوع جنگ تحمیلی هشت ساله شد.

شهرستان لارستان در دوران جنگ تحمیلی ۳۰۵ شهید گلگون کفن تقدیم نظام و انقلاب کرده است.

شهرستان لارستان به مرکزیت لار در فاصله حذود ۳۸۰ کیلومتری شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha