۲۲ هزار دام سنگین در هرمزگان علیه بیماری تب برفکی واکسینه می‌شوند

بندرعباس- ایرنا- رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی هرمزگان گفت: ۲۲ هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) در مرحله نخست واکسیناسیون علیه تب برفکی در استان توسط اکیپ های دامپزشکی واکسینه می شوند.

دکتر حمید خامه چی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: مرحله نخست عملیات واکسیناسیون رایگان تب برفکی دام سنگین در استان هرمزگان از هفته پایانی شهریورماه امسال آغاز شده است و تا پایان مهرماه ادامه دارد.
وی بیان داشت: هر ساله دامپزشکی هرمزگان در ۲ مرحله ( شهریورماه و آذرماه) جمعیت گاو و گوساله در هرمزگان را تحت پوشش واکسیناسیون قرار می دهد تا دام ها سطح ایمنی مناسبی را در مقابل بیماری تب برفکی بدست آورده و از بروز بیماری در استان جلوگیری شود.
رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی هرمزگان اظهارداشت: پوشش واکسیناسیون زمانی جواب می دهد که دامداران نکات بهداشتی و قرنطینه ای را در دامداری تحت فعالیت خود، به نحو شایسته انجام دهند و از جابجایی و نقل و انتقال دام بدون نظارت بهداشتی دامپزشکی خودداری کنند.
دکتر خامه چی از دامداران خواست ضمن همکاری با اکیپ های عملیاتی مبارزه با بیماری های دامی دامپزشکی در خصوص واکسیناسیون دام های خود، از ورود هرگونه دام یدون هویت بهداشتی جلوگیری کرده و برای انتقال دام های خود، به طور حتم نسبت به دریافت گواهی بهداشتی حمل دام از اداره های دامپزشکی در شهرستان های موردنظر اقدام کنند.
وی در پایان گفت: تب برفکی یکی از بیماری های ویروسی و واگیردار با علائم تاول در محوطه دهانی بین سم دام بوده و باعث بروز خسارت های اقتصادی زیادی از جمله کاهش تولید شیر و گوشت و  مرگ و میر بالا بویژه در دام های نوزاد می شود و می تواند خسارت های اقتصادی زیادی را به دامداران تحمیل کند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha