اعتراف اولمرت: اسرائیل قدرت ضربه زدن به برنامه هسته‌ای ایران را ندارد

تهران – ایرنا- ایهود اولمرت نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی روز دوشنبه اعتراف کرد که اسرائیل توان نظامی برای ضربه زدن به برنامه هسته‌ای ایران را ندارد.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه المنار فلسطین، اولمرت در مقاله‌ای در روزنامه "هاآرتص" نوشت: اسرائیل به صورت عملی فاقد هرگونه قدرت نظامی کلاسیکی است تا به وسیله آن به مراکز هسته‌ای ایران حمله و آن را همانگونه که در سال ۱۹۸۱ در عراق و در سال ۲۰۰۷ در سوریه انجام داد، به طور کامل نابود کند.

در ادامه مقاله اولمرت آمده است: سیاست نتانیاهو در سال‌های گذشته و تهدیدهای مکرر او در رابطه با این که ایران در آستانه هسته‌ای قرار دارد، درست نبود، چرا که غنی سازی اورانیوم الزاما نمی‌تواند ایران را به آستانه هسته‌ای تبدیل کند.

وی افزود: ایران در هر مقطع زمانی این توانایی را داشت که ظرف چند ماه به غنی سازی با حجم لازم از اورانیوم برای تبدیل شدن به یک کشور هسته‌ای دست بزند. وی از رویکرد ایران هراسی انتقاد کرد و گفت که نیازی به این کار نبوده است.
اولمرت سخنان اخیر ایهود باراک دیگر نخست وزیر سال‌های گذشته اسرائیل در رابطه با عدم آمادگی ایران برای رسیدن به یک کشور هسته‌ای را تأیید کرد و گفت که این نظر بسیار صحیح است.

اولمرت اضافه کرد: باراک که نخست وزیر و وزیر امنیت کابینه دوم نتانیاهو بود، اطلاعات بهتری در این باره دارد و موضوعی که اخیرا آن را اعلام کرده مبنی بر این که اسرائیل در اقدام نظامی علیه ایران ناتوان است، درست است و من با او کاملا موافقم.

وی افزود: من حتی زمانی که باراک در دولت نتانیاهو با گفتمان دیگری سخن می‌گفت نیز بر این عقیده  [اسرائیل توانایی حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران را ندارد.] بودم.

او در پاسخ به این پرسش که پس در چنین شرایطی چه کاری باید انجام داد؟ پاسخ داد:  اظهارات تحریک آمیز و ادعاهای پوچ و بدون پایه و اساس و فاقد پشتیبانی واقعی نظامی که برای نابودی برنامه کامل هسته‌ای ایران مطرح می‌شود و با آنچه در سوریه و عراق انجام دادیم، با واقعیت‌های موجود فاصله زیادی وجود دارد.

وی ادامه داد: به هر شکل نمی‌توان پیش بینی کرد که اوضاع به کجا منتهی خواهد شد، اما مجالی برای یک شبکه پیچیده از عملیات وجود دارد که می‌تواند ثبات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ایران را برهم بزند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha