توفان شن با سرعت ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت زابل را در غبار محو کرد

زاهدان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: توفان گرد و خاک و شن با سرعت ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت صبح امروز دوشنبه زابل در شمال استان را درنوردید و دید افقی را آنقدر کاهش داد که تنها اجسام با فاصله ۳۰۰ متر در فرودگاه شهر قابل رویت بود.

محسن حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این دومین توفان شن شدید امسال بوده که بیشترین کاهش دید افقی را از ابتدای سال تا کنون ایجاد کرده  البته حدود ۲ توفان شن با همین سرعت نیز روی داده که نسبت به امروز کاهش دید کمتری داشته است.
وی افزود: از ابتدای سال تا امروز هشت توفان گردوخاک و شن در زابل روی داده که توفان شن روز ۱۸ شهریور با سرعت ۱۲۲ کیلومتر بر ساعت بوده است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بر اساس گزارش‌های محلی توفان امروز موجب اختلال در ترددهای جاده‌ای مسیرهای ارتباطی شمال استان بویژه بخشی از مسیر زاهدان - زابل شده است.
وی گفت: با توجه به میدان باد حاکم بر منطقه پیش‌بینی می‌شود غبار ناشی از توفان مناطق شمالی استان به تدریج به برخی نواحی شرقی و مرکزی استان نیز نفوذ کند و موجب کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا شود.
حیدری افزود: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی انتظار می‌رود از اواخر وقت امروز از شدت و سرعت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان کاسته شود.
وی اظهارداشت: وزش بادهای منطقه‌ای ۱۲۰ روزه همه ساله از اردیبهشت تا مهر در نوار شرقی ایران و غرب افغانستان و پاکستان جریان دارد که بیابانزایی و افزایش چشمه‌های تولید گردوغبار در منطقه، سبب افزایش وقوع و شدت وقوع پدیده‌های خاکدار شده است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بررسی تصاویر ماهواره نشان داده که گردوغبار ناشی از بادهای ۱۲۰ روزه تا ارتفاع ۲۰۰ هکتوپاسکالی از سطح زمین بالا می رود و به صورت افقی نیز تا دریای عرب پیش روی می‌کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha