۵ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۲۳
کد خبرنگار: 2056
کد خبر: 84485473
۱ نفر

برچسب‌ها

کنار قدمهای جابر در مشهد الرضا(ع)

مشهد- ایرنا- به روایت تاریخ جابر بن عبدالله انصاری از اصحاب رسول اکرم (ص) نخستین زائر حضرت سید الشهدا(ع) بود همچنین در اربعین شهادت آن امام، کاروان اسرای کربلا که از شام به مدینه باز می گشتند نیز به کربلا رسیدند و به عزاداری پرداختند.

و از آن روزگار تا کنون شیفتگان آن امام همام سعی در اقتدا به این رسم دارند و امروز نیز بسیاری از افرادی که نتوانسته اند خود را به نجف اشرف برسانند تا پس از اذن رخصت از مولای متقیان گام در مسیر نجف به کربلا بگذارند و عمود به عمود آن را طی کنند تا زائر اربعین حسینی شوند سعی می‌کنند برای عرض تسلیت، خود را به اماکن مقدسه و بقاع متبرکه برسانند و این مراسم در حرم مطهر امام رضا(ع) شور و شوقی دیگر دارد و هر چند کرونا باعث ایجاد تغییراتی در شکل برگزاری این مراسم شده است اما ماهیت آن تغییری نکرده است. 

از میدان شهدای مشهد به سمت بارگاه رضوی و به نیابت از همه شیفتگان اهل بیت به هشتمین امام راه رسالت و غریب توس سلام می‌دهم.آن طرف تر پرچمی در اهتزاز است که بر روی آن این سخن شهید سلیمانی نوشته شده است که "ما ملت امام حسین هستیم" .

در طول مسیر به سمت حرم امام رضا (ع) شهرداری مشهد زیارت اربعین را نصب کرده است و مردم پیاده و پراکنده در این مسیر و با فاصله به قرائت این زیارت سفارش شده در این روز می پردازند.  

کنار قدمهای جابر در مشهد الرضا(ع)

نوای مداحی "کنار قدم‌های جابر" میثم مطیعی خاطرات مسیر مشایه (مسیر پیاده روی نجف به کربلا ) را در ذهن متبادر می‌کند و برخی افراد نیز نذورات خود را که گاه یک قطعه ماسک است به صورت بسته بندی به زایران رضوی اهدا می‌کنند.آن سو تر مادری کودک بیمار خود را به نیت کسب شفا در مسیر هیاتهای عزاداری قرار داده است و در کناری اشک می‌ریزد. 

برخی از دسته‌های عزاداری زنجیرزنان و سینه کوبان با رعایت فاصله اجتماعی در صحن انقلاب حضور یافته اند و نوای "ای همسفر زینب، زینب ز سفر آمد" را سر داده اند.

کنار قدمهای جابر در مشهد الرضا(ع)

در این بین برخی خادمان حرم مطهر رضوی سعی در کنترل جمعیت برای جلوگیری از ازدحام دارند و به زایرانی که از ماسک استفاده نمی‌کنند تذکر می‌دهند.

برخی از زایران و مجاوران در رو به روی گنبد امام هشتم سعی می کنند با اقوام و خویشان خود تماس تصویری برقرار کنند تا دل آنها را از فاصله های دور راهی این بارگاه ملکوتی سازند.

سخنرانان مذهبی در صحن های مختلف حرم رضوی به ذکر مصایب اهل بیت (ع) پرداخته اند. مجاوران افغانی و همچنین اردو زبانها در صحن کوثر و زایران عرب زبان نیز در صحن غدیر به عزاداری مشغولند.

مسیر منتهی به مضجع رضوی مملو از عاشقان و جاماندگان اربعین است و همه به دنبال گرفتن تذکره زیارت اربعین خود در سال آینده و خادمان رضوی نیز در حال نظم دادن به آنها هستند.

کنار قدمهای جابر در مشهد الرضا(ع)

در مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی یکی از ذاکران اهل بیت نوای "زینبا خوش آمدی!  اهلا و سهلا مرحبا" سر داده است و شعری در باب عمودهای مسیر پیاده منتهی به حرم حسینی (ع) را قرائت می کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی نیز سخنران اصلی این مراسم در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد است.

آیت الله سید احمد علم الهدی در سخنان امروز خود گفت: در زیارت اربعین به مشخصات یاران حسینی (ع) و یزیدی اشاره شده است و اگر ما ادعای دوستی با آن امام را داریم باید همانند حضرت سیدالشهدا(ع) در راه خدا تا پای جان مقاومت کنیم.

کنار قدمهای جابر در مشهد الرضا(ع)

وی افزود: در روزگار ما جبهه ضد دین و بی بند و باری و جنایتکاری استکبار جهانی در مقابل اسلام ایستاده است و آیا من و شما همچون حسین علیه السلام در مقابل آنها ایستادگی خواهیم کرد؟

او ادامه داد: برخی افراد همچون حیوانات به لذایذ گذرای این دنیا اکتفا می‌کنند که جریان یزیدی هستند و حال آن که انسان به واسطه روح باید برای مرحله ثبات خود که مرگ ندارد برنامه ریزی کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی گفت: اگر امروز نیز افرادی پیدا شوند که حاضر شوند با هر جریان استکباری زد و بند داشته باشند و مرحله ثبات خود را به خوشایند مستکبران بفروشند همچون یزیدیان هستند.

علم الهدی افزود: امروز مساله فلسطین و حمایت از قدس شریف به این دلیل است که اسلام، مرز نمی‌شناسد و ما در مقابل اسلام، مسوول هستیم و باید تا پای جان در دفاع از این مکتب ایستادگی کنیم.

وی ادامه داد: شیعیان انقلابی در هر نقطه از جهان به رهبری مقام معظم رهبری مسیر مقاومت و حرکت حسینی را ادامه می‌دهند.

کلانشهر مشهد هرساله در دهه پایانی صفر میزبان خیل عظیم زائران بارگاه منور رضوی به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی(ع)، سالروز وفات پیامبر اکرم (ص)، شهادت حضرت امام حسن (ع) و شهادت حضرت امام رضا (ع) است  که امسال نیز همچون سال گذشته به خاطر شیوع کرونا سفر زائران به این کلانشهر محدود شده و کاهش یافته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha