خیزش جاماندگان اربعین حسینی همدان در مسیر قافله عشق

همدان- ایرنا- سایه مرگبار کرونا هرچند هنوز از زندگی مردمان ایران زمین هر رخت نبسته و باعث شد تا امسال نیز پیاده روی به سمت کربلای معلی انجام نشود، اما این محدودیت هم مانع از کم رنگ شدن عشق و ارادت سوگواران اربعین حسینی به سیدالشهدا(ع) نشد.

به گزارش ایرنا، اگرچه ویروس افسارگسیخته کرونا برای دومین سال پیاپی حسرت پیاده روی تا کربلا را در دل هزاران عزادار حسینی نهاد اما باعث شد تا عاشقان این آیین مذهبی اقدام به تغییر در سبک مراسم کرده و پویش همگانی «به تو از دور سلام» و راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی در دل اقصی نقاط ایران زمین شکل بگیرد.

تا پیش از شیوع کرونا، همه ساله این پیاده روی در مسیر نجف به کربلا شکل می‌گرفت اما امسال گروه‌های گسترده عاشقان سیدالشهدا به دلیل محدودیت‌های اعمال شده کرونایی از پیاده‌روی اربعین جا ماندند و براین اساس امروز با راه‌اندازی دسته‌های مردمی، پیاده‌راه عشق و دلدادگی را ایجاد کردند.

از دقایقی قبل همزمان با اربعین حسینی، جمعی گسترده و پرشماری از مشتاقان و سوگواران اهل‌بیت (علیهم‌السلام) در مسیرهای چهارگانه همدان به راه افتاده‌اند تا با تجمع عظیم در پیاده راه امام خمینی (ره) در یکی از بزرگترین مراسم‌های دینی جهان شرکت کنند.

پیاده‌ روی جاماندگان اربعین حسینی در شهر همدان از ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه صبح امروز دوشنبه در مسیرهای مشخص آغاز شده و با اجتماع در پیاده‌راه میدان امام خمینی (ره) ادامه می‌یابد.

پیاده‌ روی جاماندگان اربعین حسینی در شهر همدان از ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه صبح امروز دوشنبه در مسیرهای مشخص آغاز شده و با اجتماع در پیاده‌راه میدان امام خمینی (ره) ادامه می‌یابد.

قرار است عزاداران حسینی پس از اجتماع در پیاده‌راه امام خمینی (ره) ، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیارت اربعین را قرائت کرده و به سوگواری بپردازند.

اربعین باشکوه در همدان
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با اشاره به برگزاری پویش همگانی «به تو از دور سلام» برای قرائت همزمان زیارت اربعین در استان همدان گفت: این زیارت نامه ظهر امروز در بقاع متبرکه، مساجد، منازل و مغازه‌ها از سوی همه مردم به طور همزمان قرائت می‌شود.

حجت الاسلام «محمدهادی نظیری»  اظهار داشت: امروز، همزمان با اربعین شهادت امام حسین (ع) مردم با پیاده روی از نقاط مختلف شهر از جمله بقاع متبرکه و مساجد به سمت امامزاده حسین (ع) حرکت کرده و با تجمع در میدان امام خمینی (ره) همدان در این آیین شرکت می‌کنند.

وی با بیان اینکه مراسم مرکزی قرائت زیارت اربعین شهر همدان ساعت ۱۱ در میدان امام خمینی (ره) برپا و به اقامه نماز ظهر ختم می‌شود، افزود: این آیین همزمان در شهرستان‌ها در فضای باز و براساس مجوزهای ستاد مقابله با کرونا برگزار می‌شود.

مراسم مرکزی قرائت زیارت اربعین شهر همدان ساعت ۱۱ در میدان امام خمینی (ره) برپا و به اقامه نماز ظهر ختم می‌شود 

حجت الاسلام نظیری یادآور شد: تیم‌های نظارتی سازمان تبلیغات اسلامی با حضور و همراهی کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی تا پایان ایام ماه صفر بر حُسن اجرای دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی در آیین‌های ویژه عزاداری این ایام نظارت دقیق دارند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان خاطرنشان کرد: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آیین‌های عزاداری ماه محرم استان همدان بیش از ۸۵ درصد بود که این مهم با همراهی و همکاری مطلوب هیات‌های مذهبی و همچنین گروه‌های مختلف مردمی محقق شده است.

حجت الاسلام نظیری، برگزاری مجالس روضه و چهارپایه خوانی در محلات‌ها را از دیگر برنامه‌های اربعین حسینی نام برد و اظهار داشت: آیین‌های ویژه گرامیداشت اربعین حسینی با مشارکت مطلوب و موثر هیات‌ها، مساجد و محافل دینی در مناطق مختلف استان همدان برگزار می‌شود.

برگزاری آیین نمادین پیاده روی اربعین از صبح امروز در مسیرهای چهارگانه شهر همدان آغاز شده است..

در این آیین جاماندگان اربعین حسینی(ع) حرکت خود از چهار مبدا میدان امام حسین(ع)، میدان باباطاهر، دره مراد بیگ و گلزار شهدای گمنان بوستان مردم به سمت میدان امام خمینی(ره) شهر همدان را آغاز کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha