۵ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۵۳
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84485380
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آیین اربعین حسینی در افغانستان برگزار شد

کابل - ایرنا - آیین دینی اربعین حسینی امروز (دوشنبه) در مساجد و تکایای سراسر کشور بویژه شهرهای بزرگ این کشور با حضور پر شور مردم مسلمان گرامی داشته شد.

به گزارش ایرنا، در چهلمین روز شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفایش مساجد و تکایای بزرگ شهرهای افغانستان از جمله کابل پایتخت شاهد عزاداری و روایت حماسه تاریخ ساز حضرت زینب (س) بود.

مساجد قرآن و عترت، ولی عصر، رسول اکرم (ص)، فاطمه الزهرا (س) از جمله مساجدی بود که شماری زیادی از مردم از آغاز ظهر در آن گردهم آمده و آیین عزداری اربعین را برگزار و مراسم سینه زنی، زنجیر زنی و نوحه خوانی برگزار کردند.

عبدالله افضلی عضو شورای علمای افغانستان در مسجد قرآن و عترت در منطقه «اونچی باغبانان» در غرب کابل برای عزاداران و پیروان حضرت امام حسین (ع) اقدامات حضرت زینت (س) را طی ۴۰ روز پس از شهادت حضرت امام حسین برای حاضران بحث و تحلیل کرد و گفت که اگر حضرت زینب (س) نبود کربلا در کربلا باقی می ماند.

گزارش‌های دریافتی از شهرهای قندهار، مزارشریف، هرات، غزنی و دیگر مناطق این کشور نیز حاکی از برگزاری آیین اربعین حسینی بود. در این شهرها عاشقان و پیروان امام حسین (ع) با روضه خوانی، سرود و سینه زنی و زنجیر زنی به یاد آن امام همام اشک ماتم ریختند.

از مزارشریف گزارش شده است که همزمان با چهلمین روز شهادت سیدالشهدا امام حسین (ع) ، صدها تن از شهروندان مزارشریف اعم از زنان و مردان با تجمع در مسجد سلطانیه شهر در این مراسم شرکت کردند.

سخنرانان این مراسم در رابطه با ارزش و جایگاه اربعین در رساندن پیام عاشورای حسینی صحبت نموده و اربعین را مبلغ و پیام‌رسان قیام امام حسین (ع) عنوان کردند.

سید حیدر هاشمی یکی از علمای مزارشریف در این باره گفت که حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) مبلغین قیام امام حسین (ع) بودند. او اظهار داشت: پس از شهادت سید الشهدا، این حضرت زینب و امام سجاد علیهما السلام بودند که رسالت بزرگی را بر عهده گرفتند و اجازه ندادند، پیام عاشورا از مردم پنهان بماند.

در  مراسم کابل و دیگر شهرهای افغانستان زیارت اربعین حسینی به صورت دسته جمعی خوانده شد و پس از پایان این مراسم حاضرین با نذورات و خیرات ، اطعام شدند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha