۵ مهر ۱۴۰۰،‏ ۹:۲۶
کد خبرنگار: 931
کد خبر: 84485378
۲ نفر

برچسب‌ها

اربعین در آیینه فرهنگ نصف جهان

اصفهان - ایرنا- اربعین تداوم عشق به امام حسین(ع) است و مردم شهر شهیدان امسال در روز اربعین حسینی با شعار "الی اصحاب الحسین (ع)" با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به سمت گلزار شهدای اصفهان حرکت می کنند.

به گزارش ایرنا، بزرگداشت "اربعین" با فرهنگ و سنت نصف جهان آمیخته است و این مناسبت به خاطر عشق و ارادت ویژه مردمان این دیار به سرور و سالار شهیدان، امام حسین(ع) و یاران با وفایش از مهمترین و با ارزش‌ترین مناسبت های مذهبی، نزد مردم استان بشمار می آید.

با وجود آن‌که سده‌ها از حماسه امام سوم شیعیان می گذرد، اما در هر اربعین دلدادگان ثارالله(ع) بیش از پیش به بزرگی سرور خود پی می برند و برای ادای احترام به خون او و یاران فداکارش پرشورتر از گذشته عزاداری می کنند.

یک عزادار حسینی و خادم حسین (ع)در این پیوند به ایرنا گفت: فرهنگ عزاداری اربعین تنها با نوشته ها سینه به سینه منتقل نشده بلکه با برپایی عزاداری حسینی ماندگار مانده است و نسل‌ها این حرمت را حفظ کرده اند و محدودیت های کرونایی نیز نمی تواند ذره ای از عشق و علاقه اصفهانی ها به بزرگداشت اربعین کم کند.

علیرضا احمدی افزود: در کدام مکتب، مذهب و مسلکی می توان الگویی مانند امام حسین(ع) پیدا کرد که مریدانش این چنین خالصانه و خاشعانه به وجودش عشق بورزند و در راهش از مال و جان هزینه کنند و ما باید به داشتن چنین الگویی افتخار کنیم.

وی ادامه داد: عزاداری امام حسین (ع) فقط برای مظلومیت او و یارانش نیست بلکه برای بزرگداشت شجاعت، ایثار، گذشت، مردانگی و دین باوری است.
علیرضا فقیهی نویسنده اصفهانی کتابی ارزشمند "۱۰ درس انسان ساز از قیام امام حسین (ع)" در این پیوند به ایرنا گفت: از میان نور مقدس چهارده معصوم (ع) نور هدایتگر سیدالشهدا(ع) جلوه ­ای خاص و خیره کننده دارد و با دقّت و نکته سنجی می­ توان در آن ره توشه­ های زیادی برای زندگی یافت.

وی افزود:  لحظه لحظه حرکت و اقدمات هدایت­گر و انسان ساز امام حسین(ع)، مریدان و اصحاب وفادارش در سرزمین کربلا و امتداد آن در اربعین و ادامه آن، خود دایره المعارفی حاوی عالی ترین مضامین معرفتی، تربیتی و اخلاقی است و این است که باعث می شود فرهنگ عاشورا تا ابدیت باقی بماند.

وی ادامه داد:  "اهمیت دادن به نماز"، "امتحان و صبر"، "دعا و نیایش"، "غیرت و غیرتمندی"، "حیا و عفت"، "وفای به عهد"، "قرائت قرآن"، "توکل بر خدا"، "اطاعت پذیری"و در نهایت "توبه و بازگشت" همه درس هایی است که می توان از قیام امام حسین(ع) و اصحاب باوفایش آموخت.

وی تاکید کرد: امید است با سرلوحه قرار دادن ویژگی­ های عالی و ممتاز و با رنگ و بوی حسینی دادن به زندگی بتوانیم رضایت و خشنودی حضرت حق (جلّ جلاله) را کسب نموده و نام خود را در زمره طومار یاران فرزند برومندش ثبت و ضبط نماییم.

هر سال مراسم پیاده روی زائرین به سمت کربلا از شهرهای مختلف ایران از جمله اصفهان انجام می گیرد، در دو سال گذشته بدلیل بحران کرونا و با وجود امکان حضور حداقلی مردم در راهپیمایی اربعین، این مراسم  بصورت سالهای گذشته برگزار نمی شود  و هیات عزاداری برنامه‌های خاصی را با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، برای جاماندگان اربعین در نظر می گیرند.

امسال نیز پیاده‌روی خودجوش مردمی روز دوشنبه مقارن با اربعین امام حسین(ع) با عنوان "الی اصحاب الحسین(ع)" از مناطق مختلف اصفهان به سمت گلستان شهدا از صبح روز اربعین تا اذان مغرب برگزار می‌شود.

در این مراسم قرار است خانواده ها از هر جا و هر ساعتی از نماز صبح تا شام اربعین به سمت گلستان شهدا اصفهان حرکت می‌کند و در گلزار شهدا با زیارت اربعین و شهدا به عزاداری بپردازند.

یک عزادار حسینی و خادم حسین (ع)در این پیوند به ایرنا گفت: برنامه های اربعین امسال اصفهان کاملا مردمی است و مسئول اجرای آن مردم شهید پرور اصفهان هستند و اجرای پروتکل های بهداشتی در اولویت عزاداران قرار دارد.

محمد حسین صلواتی افزود: برپایی موکب ها امام حسین (ع)  که در روزهای قبل سرعت بیشتری گرفته است،در جای، جای شهر، تداعی گر پیاده روی اربعین سالهای گذشته است و می تواند مرحمی بر دل قافله جاماندگان اربعین حسینی باشد.

وی افزود: عزاداری در اربعین حسینی مرتبه ها و شئونات خود را دارد و با توجه به جایگاه مقدس گلزار شهدای اصفهان مقرر شده است مردم در هر ساعتی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی از منازل و مساجد به سمت گلستان شهدا حرکت کنند. 

عضو هیات عزاداری مسجد خان کوی لَت احمد آباد تاکید کرد: عزاداران می توانند با وسایل شخصی نیز در این راهپیمایی شرکت کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha