لشکر پیروز ۷۷ خراسان با شکست حصر آبادان در تاریخ جاودان شد

مشهد- ایرنا- فرمانده نیروی زمینی ارتش در قرارگاه منطقه ای شمال شرق کشور گفت: لشکر ۷۷ پیروز خراسان با شرکت در ۳۶ عملیات دوران دفاع مقدس و همچنین شکست حصر آبادان در تاریخ جاودان شد.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه منطقه ای ارتش در شمال شرق، امیرسرتیپ رضا آذریان روز یکشنبه در مراسمی به مناسبت بزرگداشت سالروز شکست حصر آبادان در عملیات ثامن الائمه(ع) افزود:قبل از شروع جنگ، ارتش بعثی عراق ۶۳۶ تجاوز هوایی دریایی و زمینی به ایران کرد و در ۳۱ شهریور سال ۵۹ با ۱۲ لشکر مجهز به ایران حمله ور شد.

وی ادامه داد: رژیم بعثی عراق، سودای تصرف تهران در مدت سه روز را داشت ولی دلاور مردان ایران اسلامی در ارتش جمهوری اسلامی ایران، اعم از زمینی و هوایی و دریایی، ارتش مجهز عراق را زمینگیر کردند به طوری که در همان روزهای اول و به ویژه بعد از عملیات کمان ۹۹ نیروی هوایی ارتش در روز دوم جنگ حامیان او و جبهه استکبار پی بردند که صدام در مقابل ایران هیچ کاری را از پیش نمی‌برد.

این فرمانده ارشد ارتش گفت: شهیدسپهبد علی صیاد شیرازی دستور داده بود که در همه عملیات ها یک یگان از لشکر ۷۷ خراسان به نام"علی بن موسی الرضا (ع) " شرکت داشته باشد و زمانی که دستور شکست حصر آبادان به نیروی زمینی ارتش ابلاغ شد طراح و مجری عملیات، لشکر ۷۷ خراسان انتخاب شد و فرماندهان و رزمندگان غیور این لشکر این عملیات غرور آفرین را در مدت ۴۸ ساعت با موفقیت به پایان رساندند که منجر بهاین شد که شورای عالی دفاع عنوان "لشکر ۷۷ پیروز ثامن الائمه(ع)" ‌ را برای این لشکر تصویب کرد.

امیر آذریان با اشاره به فرمایش رهبری مبنی بر این که "اوج قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس بوده است" افزود: عزت و سرافرازی امروز ایران اسلامی مرهون رشادتهای شهیدان، جانبازان، آزادگان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس است.

در این مراسم از ۱۶ نفر از فرماندهان و مسوولین  لشکر ۷۷ در دوران دفاع مقدس و عملیات ثامن الائمه، از جمله امیر سرتیپ کهتری، ناجی آبادان و فرمانده تیپ ۲ لشکر در عملیات ثامن الائمه و حجت الاسلام عباس مقدسیان ‌که ریاست عقیدتی - سیاسی لشکر ۷۷ از ابتدای جنگ تا سال ۹۶ ‌را عهده دار بود قدردانی شد.

آزادسازی ۱۵۰کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی و خروج شهر آبادان از محاصره، اسارت ۱۸۰۰ نفر از نیروهای دشمن، کشته و زخمی شدن ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر از نیروهای عراقی و انهدام ۹۰دستگاه تانک و نفربر، به‌غنیمت‌گرفتن ۱۰۰دستگاه تانک و ۶۰دستگاه نفربر، ۳ دستگاه لودر و ۱۵۰دستگاه خودرو و انهدام ۳ فروند هواپیما و یک فروند بالگرد دشمن، از پیامدهای عملیات غرورآفرین ثامن‌الائمه (ع) بود. برخی روایت‌ها می‌گویند شکست در این عملیات به قدری برای صدام سنگین بود که پس از پایان عملیات و شکست نیروهای بعث، ۷ نفر از فرماندهان خود را تیرباران کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha