طرح تاسیس سازمان توسعه روستایی کشور در مجلس مطرح است

سنندج - ایرنا -رییس مجمع نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت وجود نهادی خاص برای پیگیری امور توسعه روستایی، گفت: نباید اجازه داد ناهماهنگی بین دستگاه‌ها مشکلات بیشتری را برای روستاییان ایجاد کند، بنابراین در مجلس پیشنهاد تشکیل سازمان توسعه روستایی و عشایری مطرح است.

به گزارش ایرنا، محسن فتحی روز یکشنبه در جمع دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان کامیاران با بیان اینکه تمامی اموری که منجر به توسعه روستایی می‌شود در قالب طرح توسعه جامع روستایی و عشایری تعریف شده است، اظهار داشت: در بیشتر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دنیا نهاد متولی توسعه روستایی وجود دارد، بنابراین امیدوارم وزارت جهاد کشاورزی با بهره گیری از تجربیات بین‌المللی و اقدام جهادی، سازمان توسعه روستایی و عشایری را ایجاد کند.

وی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در توسعه روستاها، اضافه کرد: مدل های مشارکت مردم در توسعه روستایی و ارتباط مشارکت مردمی با دستگاه های متولی دولتی در حوزه روستاهای کامیاران باید طراحی و تدوین شود.

رییس مجمع نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شوراها مهمترین مشاوران فکری برای مسوولان و اجرا کنندگان اهداف توسعه ای در روستا هستند، افزود: اولویت بندی مشکلات و پیگیری برای رسیدن به وضعیت مطلوب باید توسط شوراها دنبال شود.

فتحی تاکید کرد: روستاهای کامیاران علیرغم داشتن ظرفیت های بسیار در حوزه کشاورزی و گردشگری، در سال های اخیر مورد بی مهری قرار گرفته اند و همین امر لزوم توجه ویژه برای رفع چالش ها را نشان می دهد.

وی توجه ویژه به وضعیت توانمندسازی دهیاران و آگاه سازی آنها از قوانین و مقررات حوزه توسعه روستایی را مهم عنوان کرد و ادامه داد: فقدان متولی و دستگاه مشخص هدایت‏ کننده، برنامه‏ ریز و مدافع حقوق روستاییان در نظام تصمیم گیری کشور سبب شده مجلس در این حوزه به صورت ویژه ورود داشته باشد.

نماینده سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی پیگیری و رفع چالش های روستاهای کامیاران را وظیفه و اولویت خود اعلام کرد و گفت: با مشورت مستمر و دریافت نظرات شوراها، تلاش می کنیم با جذب منابع لازم مشکلات موجود را مرتفع نماییم و در ماندگاری مردم در روستاها اثرگذار باشیم.

در این دیدار جمعی از دهیاران و شوراهای روستا، به طرح مطالبات و مشکلات حوزه روستایی شهرستان کامیاران پرداختند. کم توجهی به حوزه آب و فاضلاب روستایی در کامیاران، ضعف زیرساخت های مخابراتی، ناامنی محورهای مواصلاتی، مشکلات حوزه درمان و کمبود فضای ورزشی از مهمترین مطالبات مطرح شده در این نشست بود.

کامیاران در ۶۵ کیلومتری جنوب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha