۴ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۴۰
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 84485182
۰ نفر

برچسب‌ها

فیلم ایرانی "جادویت کردم" جایزه گراند پری صربستان را دریافت کرد

بلگراد-ایرنا- جایزه بزرگ (گراند پری) جشنواره بین المللی تئاتر بیتف صربستان به طور مساوی به فیلم ایرانی "جادویت کردم" به کارگردانی «احسان همت» و "سیمان بلگراد" به کارگردانی «سباستین خوروات» از اسلوونی تعلق گرفت.

به گزارش یکشنبه ایرنا، برگزار کنندگان این دوره از جشنواره اعلام کردند که هیات داوران بخاطر برگزاری هم زمان پنجاه و چهارمین و پنجاه و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر بیتف، تصمیم گرفتند که در هر بخش دو جایزه اهدا شود.  

پنجاه و چهارمین و پنجاه و پنجمین دوره جشنواره بین المللی تناتر "بیتف" که امسال به صورت همزمان یک هفته پیش با شعار "در آستانه آینده" برگزار شده بود، با اعلام تعیین جوایز پایان یافت.

در  بخش اصلی جشنواره ۱۲ نمایش از ۹ کشور به رقابت پرداختند و علاقمندان این اجراها را از کشورهای فرانسه، بلژیک، آلمان، کرواسی، اسلوونی، صربستان، ایران، مکزیک، اتریش و شیلی تماشا کردند.

براساس اعلام دست اندرکاران جشنواره؛ نمایشنامه «جادویت می‌کنم» اثر احسان همت کارگردان ایرانی که در آن سه هنرمند از ایران، بلژیک و ژاپن ایفای نقش دارند، در این جشنواره به نمایش گذاشته شد و مورد استقبال فراوان تماشا گران قرار گرفت.

در این نمایش سه هنرمند ایرانی، بلژیکی و ژاپنی حرکاتی رباتیک و ناموزون با یکدیگر اجرا می کنند. این اثر یکی از مشکلات اصلی دنیای مدرن را بیان می کند، مشکلی که به طور فزاینده ای بشر را از آرمان های انسانی جدا می کند و به اقتدار گرایی و نوعی کنترل و اعمال نفوذ رسانه ای دچار می سازد.

همه ساله در اواخر تابستان در صربستان جشنواره بین المللی "بیتف" با شرکت شمار زیادی از نمایش های صحنه ای از گوشه و کنار جهان تحت حمایت وزارت فرهنگ صربستان و شهرداری بلگراد برگزار می گردد.

دوره پنجاه و چهارمین این جشنواره به علت شیوع ویروس کرونا در سال گذشته برگزار نشد، لذا امسال دوره‌ی ۵۴ و ۵۵ همزمان برگزار گردید.

نمایش آثار کشورهای مختلف با توجه به اوج گیری پاندمی کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن محل اجرا تئاتر برگزار شد. شایان ذکر است که تعدادی از نمایش ها به علت شرایط اضطراری کرونایی انصراف داده اند و به همین دلیل است که در بخش اصلی جشنواره ۱۲ نمایش از ۹ کشور به رقابت پرداختند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha