انتقال فرهنگ دفاع مقدس با شناخت صحیح مخاطب امکان‌پذیر است

تهران- ایرنا- مدیرعامل موسسه توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی با اشاره به توان بالای فضای مجازی و رسانه‌های دیجیتال در انتقال دستاوردها و تجربیات دوران دفاع مقدس، گفت: انتقال فرهنگ دفاع مقدس با شناخت صحیح مخاطب امکان‌پذیر است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی، اصغر امیرنیا عصر یکشنبه با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره غیورمردان و زنان حماسه‌آفرین ایران گفت: شاید فعالیت‌های متنوع فرهنگی و هنری بتوانند گوشه‌ای از فداکاری‌ها و ازخودگذشتگی‌های ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس را به تصویر بکشند اما فضای مجازی و رسانه‌های دیجیتال توان بالایی در انتقال دستاوردها و تجربیات دوران دفاع مقدس دارند که باید به نحو صحیح از آن بهره برد.
وی با اشاره به اینکه رزمندگان شجاع و دلیر ایران در هشت سال دفاع مقدس، با ۳۶ کشور که با امکانات مادی و معنوی، علیه جمهوری اسلامی متحد شده بودند را به نفع وطن عزیزمان به پایان بردند، افزود: هر چند از خودگذشتگی، نجابت و تواضع رزمندگان ما سبب شد تصاویر و صداهای ضبط شده از دوران دفاع مقدس شخصیت رزمندگان ما را آنچنان که شایسته و بایسته است به نسل‌های بعدی وحتی به گوش مردم آزادی خواه جهان منتقل نکند اما همین آثار باقی مانده  نیز باید به‌روز و با ابزار و فناوری جدید انتقال داده شود.

امیرنیا تصریح کرد: شاید هزاران کتاب برای به قلم کشیدن لحظه لحظه جنگ تحمیلی کفایت نکند اما فضای مجازی این امکان را دارد تا بسیاری  رویدادها و رخدادهای دفاع مقدس را به نسل جوانمان که با فضای سایبر قرابت بیشتری دارد و علاقه‌مند است تا با سهل‌ترین روش اطلاعات مورد نیاز خود را بیابد، نشان دهد.

مدیرعامل موسسه فهم با بیان اینکه فضای مجازی ظرفیت‌ بی‌بدیلی در حفظ واشاعه آثار  ارزش‌های دفاع مقدس در قالب‌های گوناگون و به زبان‌های مختلف دارد افزود: با استفاده از فضای مجازی و هنرهای دیجیتال می‌توان رخدادهای جنگ تحمیلی را در گستره جهانی تبیین کرد.

وی  با تاکید بر اهمیت مطالعه جامعه مخاطبان در تولید آثار متنوع خاطرنشان کرد: باید در نظر داشت تولید محتوا در فضای مجازی بدون در نظر گرفتن مخاطبین، علاقمندی‌ وسلایق آنان  در هر زمینه‌ایی نه تنها ارزشی ایجاد نمی‌کند بلکه ممکن است به ضد ارزش تبدیل شود.

انتقال فرهنگ دفاع مقدس با شناخت صحیح مخاطب امکان‌پذیر است


امیرنیا گفت: ولایت‌پذیری و اطاعت پذیری از رهبران انقلاب که روش و منش شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس بوده است را می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی به بهترین شکل معرفی کرد.


وی با اشاره به اینکه تاثیر فضای مجازی در انتقال تجربیات و رخدادها غیرقابل انکار است از افرادی که آگاهی و توانایی لازم در حوزه رسانه‌های دیجیتال را دارند دعوت کرد برای حضور در این عرصه و تولید محتوای فاخر به منظور معرفی دستاوردها، حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در فضای مجازی اقدام کنند و حتی رزمندگان غیور اسلام و خانواده های معزز شهدا و ایثارگران با مجهز و ممهور شدن به دانش روز از فضای مجازی به نحو احسن برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اقدام کنند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha