سفر ارزیابان یونسکو برای بررسی کاروانسراهای ایرانی و جنگل‌های دیزمار

تهران- ایرنا- مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث‌فرهنگی، از ورود ارزیابان میراث جهانی یونسکو برای بررسی میدانی دو پرونده کاروانسرای ایرانی و الحاق جنگل‌های دیزمار به پرونده جهانی جنگل‌های هیرکانی خبر داد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، مصطفی پورعلی گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، دو کارشناس ارزیاب کمیته میراث جهانی یونسکو اعزامی از ایکوموس جهانی، در نیمه اول مهر سال‌جاری وارد ایران می‌شوند. آنها حدود ۲۰ روز در ایران حضور خواهند داشت و ۵۶ کاروانسرای منتخب معرفی‌شده در پرونده ثبت جهانی کاروانسرای ایرانی را ارزیابی میدانی می‌کنند.

او افزود: پرونده کاروانسرای ایرانی پرونده بسیار مهمی است و به عنوان یک پرونده زنجیره‌ای بخش قابل توجهی از استان‌های کشور را شامل ۲۴ استان، در برمی‌گیرد.

مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی تصریح کرد: امید است با همکاری همه مقامات و مسئولان ذی‌ربط این ارزیابی به خوبی انجام شود. مطالعات این پرونده چندین سال است که به طول انجامیده و به امید خدا بررسی نهایی این پرونده در تابستان ۱۴۰۱ در کمیته میراث جهانی یونسکو مطرح و انجام خواهد شد.

پورعلی عنوان کرد: بر اساس هماهنگی انجام شده ابتدای آبان‌ سال‌جاری نیز ارزیاب اتحادیه بین‌المللی حفاظت طبیعی (IUCN)، اعزامی از کمیته میراث جهانی یونسکو برای بررسی فنی پرونده جنگل‌های دیزمار از استان آذربایجان شرقی وارد ایران خواهد شد و امید است نتایج بررسی میدانی این کارشناس نیز به الحاق این منطقه حفاظت شده به پرونده جهانی جنگل‌های هیرکانی منجر شود.

او اظهار کرد: این دو پرونده که از سال گذشته برای کمیته میراث جهانی یونسکو ارسال شده است، امسال ارزیابی میدانی می‌شود و قرار است در سال ۲۰۲۲ بررسی نهایی آن در کمیته میراث جهانی یونسکو انجام شود.

مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی بیان کرد: پرونده دیزمار حاصل کار مشترک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است که به شکل مشترک با یک سایت از کشور آذربایجان موسوم به پارک هیرکان تدوین و در سال گذشته به دبیرخانه یونسکو ارسال شده است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha