خبرگزاری کوبا: آمریکا درباره بازگشت به برجام صداقت ندارد

تهران- ایرنا- به نوشته خبرگزاری کوبا، از آنجا که «جو بایدن» رئیس فعلی کاخ سفید برخلاف آنچه درباره بازگشت به برجام وعده داده بود، در عمل همان سیاست سلف خود «دونالد ترامپ» را دنبال می کند و آمریکا درخصوص بازگشت به برجام صداقت ندارد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری کوبا، با وجود عهدشکنی های آمریکا،جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده درصورت لغو تحریم های ظالمان واشنگتن، آماده بازگشت به برجام است. 

رسانه کوبایی با استناد به اظهارات «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران در هفتادوششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل نوشت: ایران ضمن اعلام آمادگی برای بازگشت به گفتگوهای وین (پایتخت اتریش)، با این وجود درباره عدم ایفای تعهدات از سوی آمریکا و تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) ابراز تاسف کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین تصریح کرد که تنها نتایج عملی و ملموس، برای ایران مهم است.

پرنسا لاتینا در گزارش خود با اشاره به سخنان امیرعبداللهیان در گفتگو با رسانه ایرانی هیسپان تی وی، خاطرنشان کرد که دولت بایدن هیچ اقدامی برای بازگشت به تعهدات خود نکرده و بالعکس، اقدامات ظالمانه‌تری در قبال ایران در پیش گرفت. به همین خاطر جدیت دولت کنونی آمریکا در بازگشت و عمل به تعهداتش مورد تردید است.

از سوی دیگر، خبرگزاری کوبا همچنین انتقادات «کاظم غریب آبادی» نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی درخطاب به کشورهای غربی را برجسته کرد و نوشت: در حالی که ایران را متهم می کنند که به دنبال فناوری هسته ای نظامی است اما این آمریکا و انگلیس هستند که زیردریایی هایی با سوخت اورانیوم تسلیحاتی می سازند.

در همین راستا پرنسا لاتینا به نقل از غریب آبادی تشریح کرد:  باعث تاسف است که کسانی که ما (ایران) را بخاطر غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصد خلوص با اهداف انسانی و صلح آمیز سرزنش می کنند، قصد دارند زیردریایی های نظامی مجهز به اورانیوم با سطح غنی سازی بالای۹۰ درصد را به استرالیا بفروشند.

آمریکا، انگلیس و استرالیا برپایه قرارداد موسوم به آکوس (اوکوس) توافق کردند تا به منظور تقویت دفاعی و اشتراک گذاری فناوری های پیشرفته از جمله دستیابی به زیردریایی های هسته ای همکاری کنند.

در واقع آمریکا و انگلیس هستند که در قرارداد یادشده با استرالیا، معاهده عدم اشاعه سلاح های هسته ای را در معرض خطر قرار داده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha