مرور مستندهای دهه هفتاد با «گنجینه»/ شهدای فتح‌المبین در مستند یادمان

تهران- ایرنا- سری جدید مجموعه مستند «گنجینه» به تهیه‌کنندگی حنیف شهپرراد در ۵۰ قسمت حدود ۶۰ دقیقه ای در شبکه مستند تولید و پخش می‌شود. مجموعه مستند «یادمان» نیز این بار یادمان شهدای فتح‌المبین را معرفی می‌کند.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، شهپرراد درباره ویژگی‌های فصل جدید این مجموعه تلویزیونی گفت: مدتی است تولید فصل جدید مجموعه «گنجینه» را آغاز کرده ایم. البته با این تفاوت که تمرکز ما در این سری بیشتر روی آرشیو فیلم های مستند است. تا امروز هم حدود سه قسمت از مجموعه را آماده کرده‌ایم و احتمالا پاییز پخش آن آغاز خواهد شد. ما در این سری، روی مستندهای دهه ۷۰متمرکز شده ایم. البته از سال ها و دهه های قبل هم مستندهایی خواهیم داشت. ضمن این که مجموعه «گنجینه» بیشتر یک کار پژوهشی است. یعنی تمرکز ما بیشتر روی این مساله است که در آرشیو مستندهای قدیمی یا کلاسیک سازمان کنکاش و با نگاه روز آنها را تحلیل کنیم.
وی افزود: یکی از نکات جالبی که می توانم درباره مستندهای انتخاب شده بیان کنم این است که برخی مستندها با اتفاقات امروز بسیار متناسب است. مثل مستند «طاعون» پوران درخشنده که ممکن است برای بیننده ها جذاب باشد. یا این که فیلم «سرپناه» را پخش خواهیم کرد که درباره بحران مسکن است و هر دو مستند با شرایط امروز شباهت هایی دارد که می تواند برای مخاطب جذاب باشد. بنابراین با توجه به در نظر گرفتن موضوعات روز سعی کردیم مستندها را انتخاب کنیم، چون مخاطبان ما هم علاقه مندان به مستند هستند و هم مستندسازان و در کل عامه مردم.
گنجینه در شبکه مستند تولید شده است، حنیف شهپرراد تهیه کننده و طراح این مجموعه است و از دیگر عوامل آن می‌توان به نویسنده و پژوهشگر: آرین مظفری، گوینده: نادر راد، تدوین: آبان بهبهانی و گرافیست امید عبدالله زاده اشاره کرد.

معرفی یادمان شهدای فتح المبین در مستند «یادمان»

مجموعه مستند «یادمان»، این بار یادمان شهدای فتح‌المبین را معرفی می کند.

محمد حشتمی منش، تهیه کننده مجموعه مستند یادمان گفت: در دومین قسمت از این مجموعه که امشب بعد از خبر ساعت ۱۹ پخش می شود، یادمان شهدای فتح المبین معرفی می‌شود.

وی افزود: یادمان شهدای فتح‌المبین در هشت کیلومتری شمال‌غربی شهرستان شوش قرار دارد، در این منطقه تعدادی از رزمندگان قرارگاه فجر به فرماندهی شهید «مجید بقایی» در ۹ شیار با سنگرهای کمین دشمن درگیر شده و تعداد زیادی به شهادت رسیدند.

تهیه کننده مجموعه مستند یادمان افزود: عملیات فتح المبین، یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌ دفاع مقدس بود که مقدمۀ فتح خرمشهر قرار گرفت و بخش وسیعی از سرزمین‌های اشغالی کشور را از تصرف دشمن آزاد کرد.

حشمتی منش گفت: عملیات فتح المبین در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲ فروردین ۱۳۶۱ با رمز «یا زهرا» در جبهه جنوبی در منطقه غرب شوش و دزفول با وسعت حدود ۲۵۰۰ کیلومتر مربع انجام شد. طرح‌ریزی عملیات فتح المبین از اواسط آبان ۱۳۶۰ آغاز شده بود و بسیاری بر این باورند که این عملیات نقطه عطف جنگ ایران و عراق است که در نهایت منجر به بیرون راندن نیروهای عراقی از بخش بزرگی از خاک خوزستان شد.

مجموعه مستند «یادمان» کاری از گروه تاریخ، فرهنگ و هنر شبکه یک سیماست که به مناسبت هفته دفاع مقدس در ۷ قسمت ۲۵ دقیقه ای تهیه شده است و هر شب بعد از خبر ساعت ۱۹ پخش می‌شود.

وی افزود: عملیات فتح المبین ، یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌های دفاع مقدس بود که مقدمۀ فتح خرمشهر قرار گرفت و بخش وسیعی از سرزمین‌های اشغالی کشور را از تصرف دشمن آزاد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha