مبالغی در ردیف بودجه وتجهیزات تا ۶ماه به دانشگاه‌ها  اختصاص می‌یابد

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه‌ها بستر را برای حضوری شدن آموزش آماده کنند، گفت: قرار شده تا ۶ ماه مبالغی در ردیف بودجه و تجهیزات، در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد تا برای بازسازی و تعمیر امکانات رفاهی هزینه شود.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، محمد علی زلفی گل در دوازدهمین نشست سراسری معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، موسسه‌های پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری، افزود: روسای دانشگاه‌ها و معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه‌ها بستر را برای حضوری شدن دانشگاه‌ها آماده کنند و خوابگاه‌ها، سلف سرویس‌ها و اماکن ورزشی را در صورت نیاز به تعمیرات بازسازی کنند.

وی ادامه داد: روسای دانشگاه‌ها از مدیران بودجه و تشکیلات دانشگاه خود بخواهند به سازمان مدیریت و برنامه ریزی مراجعه کنند؛ چرا که هماهنگ شده تا ۶ ماه مبالغی در ردیف بودجه و تجهیزات، در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد تا دانشگاه‌ها برای بازسازی و تعمیر امکانات رفاهی به کار گیرند تا اگر دانشگاه‌ها به صورت حضوری بازگشایی شدند، مشکلی برای پذیرایی از دانشجویان نباشد.

وزیر علوم بیان کرد: با رایزنی که انجام دادیم، مقرر شد اعتباری را نیز به صندوق رفاه دانشجویان اختصاص دهند. خواهش من از رییس صندوق رفاه دانشجویان این است که از دانشگاه‌ها برای بازسازی، تعمیر خوابگاه‌ها و سلف سرویس‌ها حمایت کنند تا دانشگاه‌ها بتوانند از امکانات صندوق رفاه استفاده کنند.

دیپلماسی علمی در کنار مرجعیت علمی 

زلفی گل با بیان اینکه دانشگاه ها بحث دیپلماسی علمی را با مرجعیت علمی در کنار هم ببینید، گفت: دیپلماسی علمی را به گونه‌ای جهت دهی کنید تا به مرجعیت علمی منجر شود و باید سعی کنیم این دو را تلفیقی داشته باشیم تا اثر هم افزایی آنها را که منجر به مرجعیت علمی می‌شود، ببینیم. در واقع برای اینکه دیپلماسی علمی به کمک دیپلماسی سیاسی کشور بیاید، باید از پتانسیل دانشگاه‌ها استفاده کنیم. برای کمک به دیپلماسی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشورمان حتماً باید برنامه‌های مدون و قابل اجرایی داشته باشیم.

وی درخصوص راهکارهای تقویت دیپلماسی علمی اظهار داشت: نیاز است علاوه بر مطالعه تطبیقی ملی، مطالعه تطبیقی فرا ملی نیز انجام شود و لازم است دکتر سالار آملی، معاون بین الملل وزارت علوم فهرست دانشگاه‌هایی را که در این زمینه موفق عمل کردند، احصا کند تا در اختیار سایر دانشگاه‌ها قرار گیرد.

وزیر علوم افزود: باید مطالعات تطبیقی ملی و فراملی انجام شود و ببینیم سایر کشورها در زمینه تقویت دیپلماسی علمی چه کار کرده‌اند تا دیپلماسی علمی را قوی کنند. باید یاد بگیریم، ما تافته جدا بافته از دنیا نیستم و باید از تجربیات دنیا به نحو مطلوب استفاده کنیم.

وی گفت: باید بدانیم دیپلماسی علمی در چه عرصه‌هایی ممکن است، باید آن عرصه‌ها را احصا کرده و برای آن برنامه‌ریزی داشته باشیم. می‌توانیم آن را بومی کرده و بر اساس امکانات خودمان از آن استفاده کنیم.

زلفی گل از اختصاص ردیف بودجه و تجهیزات به دانشگاه‌ها تا ۶ ماه خبر داد و گفت: قرار شده تا ۶ ماه مبالغی در ردیف بودجه و تجهیزات، در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد تا برای بازسازی امکانات رفاهی هزینه شود.

وزیر علوم با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد برون داده‌های علمی کشور با مشارکت بین‌المللی است، گفت: در شرایطی که رؤسای دانشگاه‌ها باید تمام بودجه دانشگاه را صرف حقوق کنند، به رغم این محدودیت‌ها باید به خدمت دانشگاهیان دست‌مریزاد گفت.

به گزارش ایرنا، دوازدهمین نشست سراسری هم‌اندیشی معاونان و مدیران بین‌المللی دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری با حضور محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رؤسای دانشگاه‌ها و معاونان و مدیران بین المللی ۱۵۰ موسسه آموزش عالی کشور امروز به صورت مجازی برگزار شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha