دوندگان اتیوپی ماراتن برلین را فتح کردند

تهران- ایرنا- دوندگانی از اتیوپی قهرمان بخش‌های زنان و مردان مسابقه دو ماراتن برلین شدند.

به گزارش ایرنا، مسابقه دو ماراتن برلین به عنوان یکی از ۶ مسابقه بزرگ ماراتن جهان امروز(یکشنبه) برگزار شد. یکی از ویژگی‌های مسابقه امروز، همزمانی آن با انتخابات سرنوشت‌ساز کشور آلمان بود.

در ماراتن ۲۰۲۱ برلین ۲۴ هزار و ۷۹۶ دونده از ۱۳۹ کشور جهان حضور داشتند و آن را به بزرگترین مسابقه ماراتن جهان از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در جهان تبدیل کردند.

کنسیا بکله که در سال ۲۰۱۹ قهرمان بخش مردان شده بود و فقط ۲ ثانیه با شکستن رکورد جهانی فاصله داشت، نامدارترین چهره‌ای بود که در مسابقه امروز حضور داشت و خیلی‌ها در انتظار قهرمانی وی و ثبت یک رکورد جهانی بودند اما این دونده اهل اتیوپی که تا میانه‌های مسابقه جایگاه خوبی داشت، در حدود کیلومتر ۱۷ تا ۱۸ عقب افتاد و در نهایت در رتبه‌ای بهتر از سومی قرار نگرفت.

گویه ادولا از اتیوپی با ۲ ساعت و ۵ دقیقه و ۴۵ ثانیه قهرمان بخش مردان شد. بتوِل یگون از کنیا با ۲ ساعت و ۶ دقیقه و ۱۴ ثانیه در رده دوم قرار گرفت و بکله با ۲ ساعت و ۶ دقیقه و ۴۷ ثانیه در رده سوم ایستاد.

بکله در سال ۲۰۱۹ با ۲ ساعت و ۱ دقیقه و ۴۱ ثانیه قهرمان ماراتن برلین شده بود. در سال ۲۰۱۸ هم در همین مسابقات بود که الیود کیپچوگه با ۲ ساعت و ۱ دقیقه و ۳۹ ثانیه به قهرماین رسید و رکورد جهان را شکست؛ رکوردی که تاکنون دست‌نخورده باقی مانده است.

در بخش زنان نیز هر سه رتبه برتر به دوندگانی از اتیوپی رسید. گوتیتوم گبرسلاسی با ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه و ۹ صدم ثانیه قهرمان شد، هیوت گبرکیدان با ۲ ساعت و ۲۱ دقیقه و ۲۳ صدم ثانیه در رده دوم ایستاد و هلن تولا با ۲ ساعت و ۲۳ دقیقه و ۵ صدم ثانیه به مقام سوم دست یافت.

مسابقات ماراتن توکیو، برلین،‌ لندن، بوستون،‌ شیکاگو و نیویورک ۶ ماراتن بزرگ جهان محسوب می‌شوند.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha