علوم‌زیستی قادر به حفظ سلامت انسان در شیوع کرونا است

تهران - ایرنا - رئیس انجمن کشت سلول و بافت ایران گفت: پاندمی کرونا ثابت کرد که علوم زیستی می تواند به حفظ سلامت افراد کمک کند.

علیرضا ایرانبخش روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و سلامت ایرنا افزود: سالیان سال گفته می‌شد که حوزه‌های مختلف علوم زیستی یکی از کارگشاترین و موثرترین حوزه‌های علم و دانش بشری را در جهت حفظ سلامت و ارتقا کیفیت افراد ایفا می‌کند، البته این مباحث بیشتر در حوزه متخصصان مطرح می‌شد اما کرونا و مجموعه مسائلی که پس از آن اتفاق افتاد، ثابت کرد که علوم زیستی چقدر می‌توانند در حفظ سلامتی افراد موثر باشند.

وی اظهار داشت: دانشگاهیان باید بتوانند به یکی از وظایف ذاتی خود که پاسخگویی به نیاز جامعه، حل مشکلات و مسائلی که در جامعه حاکم است، عمل کنند و باید با تحقیقات خوب و هدف گذاری که انجام می‌شود مجموعه محققان و متخصصان داخلی و حتی خارجی را به سمت افزایش دانش و مهارت سوق داد و در مجموع به تحلیلی درست در جهت حل مسئله و پیش برد زمینه‌های تحقیقاتی که پیش روی جامعه علمی کشور است، دست یافت.

ایرانبخش تاکید کرد: تحقیقاتی که انجام می‌دهیم در حوزه‌های مختلف می‌تواند وارد عمل شود یک بخش آن در حوزه سلامت، تحقیقات در زمینه تولید انواع واکسن‌هاست یا بررسی عملکرد واکسن‌ها، استفاده از سلول‌های بنیادی و کشت سلول در زمینه طب بازساختی و پزشکی ترمیمی در حوزه‌های مختلف علوم زیستی می‌توانند نقش خود را ایفا کنند و یک بخشی از این مسائل به تحقیقات علمی برمی‌گردد که نیازمند امکانات خوب آزمایشگاهی،  توان مهارتی و دانش افراد است که انجمن‌ها می‌توانند در این موضوع بسیار کمک کنند.

به گفته ایرانبخش،  انجمن کشت و سلول بافت ایران امکانات و بستر خوبی دارد و این انجمن  انجمنی مادر تخصصی است که می‌تواند افزایش ظرفیت و توان را ایجاد کند. ما مجموعه امکاناتی در کشور داریم که اگر به سمت همگرایی این فن‌آوری ها پیش برویم در حوزه‌های مختلف مثل بیوتکنولوژی می‌توانیم به کمک بشر بشتابیم و از بروز عواملی که بر کیفیت زندگی افراد اثر منفی می‌گذارد، پیشگیری کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha