سردخانه‌های ایالت آیداهو جایی برای متوفیان کرونا ندارند

تهران – ایرنا – شیوع سویه بسیار مسری دلتا در آمریکا و پوشش ضعیف واکسیناسیون در ایالت کم‌جمعیت آیداهو موجب شده تا سونامی مرگ‌ومیر کرونا به تکمیل ظرفیت سردخانه‌ها بیانجامد.

به گزارش ایرنا، تارنمای روزنامه واشنگتن‌ پست دیروز (۳ مهر) گزارش داد که با رکوردشکنی آمار مرگ‌ومیر ناشی از کووید ۱۹ در ایالت یک میلیون و ۸۰۰ هزارنفری آیداهو، برخی از بیمارستان‌ها، مراکز تشییع و تدفین و پزشکی قانونی شهرهای کرونازده اعلام کرده‌اند که امکاناتشان دیگر کفاف این حجم از تلفات را نمی‌دهد.

تکمیل ظرفیت سردخانه‌ها موجب شده تا در برخی از نقاط اجساد را مومیایی کنند و انباشت اجساد در برخی شهرها آنچنان زیاد است که عزاداران مجبورند هفته‌ها منتظر سوزاندن عزیزان خود بمانند.

واشنگتن‌پست نوشت که وضعیت وخیم آیداهو که نرخ واکسیناسیون پائینی در آمریکا دارد، عاقبت ایالتی را نشان می‌دهد که قادر به مهار بیماری نباشد.

پیش از آنکه واکسن به طور گسترده در دسترس عموم قرار گیرد، ایالات دیگر نیز با بحران‌های مشابه مواجه بودند. بهار سال گذشته که نیویورک به کانون کووید ۱۹ تبدیل شده بود، تریلرهای یخچال دار برای کمک به نگهداری اجساد درگذشتگان در خارج از بیمارستان‌ها و مراکز تشییع و تدفین پارک شدند و تصاویر آنها در حافظه آمریکا ماندگار شده است.

تقریباً ۱۸ ماه بعد، در آیداهو که با شیوع گسترده سویه بسیار مسری دلتا دست به گریبان است، استقرار کانتینرهای یخچال دار بار دیگر نشانه واضحی از افزایش تعداد قربانیان است.

در سراسر این ایالت غربی، تعداد بیماران بستری از اوایل تابستان رو به افزایش بوده و باعث شده که مقام‌های محلی برای نخستین بار در تاریخ آیداهو با سهمیه‌بندی خدمات پزشکی موافقت کنند. داده‌های وزارت بهداشت نشان می‌دهد که تعداد بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه در بالاترین سطح خود قرار داشته و از موج وخیم زمستانی نیز فراتر رفته است.

بیماران واکسینه نشده اکثریت قریب به اتفاق موج اخیر مرگ‌ومیرهای این ایالت را که از ابتدای ماه سپتامبر به شدت افزایش یافته تشکیل می‌دهند. میانگین روزانه مرگ‌ومیر در ایالت آیداهو در ماه سپتامبر به اوج ۲۳ نفر رسید. این ایالت روزانه ۶۸ ابتلای جدید به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر را ثبت می‌کند که این نرخ آن را در رتبه ششمین ایالت کرونازده آمریکا قرار می‌دهد.

زمستان گذشته که تعداد روزانه فوتی‌های آمریکا از ۴ هزار نفر فراتر رفت، ویروس کرونا تعداد زیادی از سالمندان آیداهو را به کام مرگ کشید. اکنون بیشتر جان‌باختگان کووید ۱۹ در آیداهو را جوانان ۲۰ تا ۳۰ ساله تشکیل می‌دهند.

از اوایل زمستان ۱۳۹۸ که ویروس کرونا جهان را درنوردید، تاکنون بیش از ۴۳ میلیون و ۷۰۰ هزار آمریکایی به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شدند که از این تعداد افزون بر ۳۳ میلیون بیمار سلامت خود را بازیافته و ۷۰۶ هزار تن نیز جان باختند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha