کشورهای ثروتمند بی اعتنا در قبال تعهدات آب و هوایی

تهران-ایرنا- یک اقتصاددان ارشد مسائل آب و هوایی هشدار داد کشورهای ثروتمند نتوانسته اند به تعهدات خود برای اختصاص ۱۰۰ میلیارد دلار کمک به کشورهای فقیرتر تا سال ۲۰۲۰ میلادی عمل کنند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، روزنامه گاردین به نقل از نیکولاس اِسترن اقتصاددان ارشد مسائل آب و هوایی نوشت: وعده های کمک کشورهای ثروتمند به کشورهای فقیرتر تنها ممکن است تا سال آینده میلادی (۲۰۲۲) تحقق یابد.

کشورهای ثروتمند جهان در سال ۲۰۰۹ متعهد شدند دستکم ۱۰۰ میلیارد دلار در سال به کشورهای در حال توسعه تا سال ۲۰۲۰ اختصاص دهند؛ هدفی که تاکنون تحقق نیافته است.

کارشناس یاد شده افزود: تعهدات اخیر کشورهای آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای ثروتمند جهان چشم انداز چنین کمکی را در آستانه اجلاس آب و هوایی گلاسکو موسوم به Cop۲۶ تقویت کرده است.

لُرد استرن رئیس موسسعه تغییرات آب وهوایی گرانتام در مدرسه اقتصادی لندن در مصاحبه با گاردین تایید کرد که احتمالا هدف اختصاص ۱۰۰ میلیارد دلار کمک کشورهای ثروتمند به کشورهای فقیرتر تا سال آینده میلادی تحقق خوهد یافت.

به گفته این کارشناس، این کمک صرف کاهش استفاده از مصرف سوخت های فسیلی خواهد شد که گروه ۷ متعهد به کاهش سریع آن شده است و می تواند در مسیر تولید انرژی های تجدیدشدنی از آن استفاده شود.

لرد استرن همچنین گفت بانک های توسعه در جهان که هزینه های آنها از سوی دولت ها تامین می شود مانند بانک جهانی که خود او هم بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ رئیس آن بوده است، احتمالا تلاش های خود را برای اجرایی شدن چنین اهدافی تا سال ۲۰۲۲ افزایش خواهند داد.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل که هفته پیش برگزار شد متعهد شد که کشورش بودجه آب و هوایی را دو برابر خواهد کرد و آن را به ۱۱.۴ میلیارد دلار در سال تا سال ۲۰۲۵ افزایش خواهد داد.

چین نیز در این اجلاس متعهد شد سرمایه گذاری در زمینه توسعه یک نیروگاه برق جدید را که سوخت آن از زغال سنگ تامین می شود متوقف کند؛ این اقدامی قابل توجه از سوی چین است که تنها کشور در جهان است که هنوز به دنبال سرمایه گذاری در نیروگاه های جدید سوخت فسیلی در کشورهای در حال توسعه فقیرتر است.

با وجود این تعهدات چین و آمریکا، این کارشناس معتقد است که باید کمک های مالی بیشتر به کشورهای فقیرتر سرازیر شود تا آنها هم خود آماده مقابله با تغییرات مخرب آب و هوایی شوند. در حال حاضر حجم بالایی از این کمک ها به کشورهای کم درآمد اختصاص یافته تا به آنها برای کاهش گازهای گلخانه ای کمک شود اما بسیاری از طرح های آب و هوایی همچون پروژه های ساخت مزارع بادی یا پنل های خورشیدی سودآوری مالی دارد و می تواند در هر صورت منفعت زا باشد. بعضی از پروژه ها هم از مردم و معاش آنها حمایت می کند اما سودآوری ندارد.

شورای امنیت سازمان ملل در جلسه اخیر خود در مجمع عمومی به دولت های جهان هشدار داد که بحران آب وهوایی به شکل فزاینده ای می تواند به مساله امنیت ملی کشورها تبدیل شود.

مایکل مارتین نخست وزیر ایرلند که کشورش ریاست چرخشی شورای امنیت را برعهده دارد در این جلسه گفت تاثیر تغییرات آب و هوایی در جهان و امنیت جمعی ما در خطر است. ما اکنون شاهد هستیم که چگونه تغییرات آب و هوایی به درگیری ها در بسیاری از مناطق جهان کمک کرده است. از کشورهای ساحل گرفته تا عراق این شورا به این نتیجه رسیده که تغییرات آب و هوایی یکی از فاکتورهای اصلی درگیری ها و بی ثباتی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha