ایجاد فرصت‌های برابر شغلی و آموزشی از مطالبات به حق ناشنوایان است

تهران- ایرنا- رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در پیامی به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان نوشت: ایجاد فرصت‏‌های برابر در زمینه‌ های شغلی و آموزشی به خصوص مراکز آموزش عالی، ایجاد امکان استفاده بهینه از رسانه ملی، منابع آموزشی و فضاهای مجازی از مطالبات به حق عموم ناشنوایان است.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، سیدجواد حسینی در این پیام افزود: هفته ناشنوایان یادآور آموزه ها و تلاش های جبار باغچه بان و دیگر مردان و زنانی است که دنیای سکوت ناشنوایان را به دنیایی پر از هیجان، احساس و صدا تبدیل کردند. آنان که با دستانی گویا سخن می‌گویند و با ذره‌ای از باقیمانده شنوایی خود، به آوای هستی گوش جان می‌سپارند، هر دو آیتی از سپاسگزاری پروردگارند.

وی ادامه داد: آنان صدای خدا را در گوش‌هایشان می‌شنوند و برای جامعه حرف‌هایی برای گفتن دارند؛ کسانی که با گره زدن تلاش خود به همت خانواده‌ها و مربیان، اندیشه افراد با آسیب شنوایی را بر همراهی زبان و گفتار خود برمی‌نشانند و با افتخار، شیوایی کلامشان را در منظر مردمان به جلوه می‌گذارند. این عزیزان اگر چه از نعمت شنوایی محرومند، ولی خلاقیت‌ها و توانمندی‌های ادراکی و فرهنگی منحصر به فرد آنان باعث شده است از آزمونی که خداوند در برابر آنها قرار داده است سربلند بیرون بیایند.

حسینی تصریح کرد: آگاه سازی و ارتقای فرهنگ عمومی جامعه از طرق توسعه و تقویت آموزش تلفیقی در مدارس که زمینه رشد و تعالی، درک متقابل دانش آموزان شنوا و کم شنوا را به دنبال دارد، توسعه فراگیر شیوه‏ های ارتباطی ناشنوایان، ایجاد فرصت ‏های برابر برای این افراد در زمینه‏ های شغلی و آموزشی به خصوص مراکز آموزش عالی، ایجاد امکان استفاده بهینه این عزیزان از رسانه ملی، منابع آموزشی و فضاهای مجازی از مطالبات به حق عموم ناشنوایان به شمار می‌‏رود. 

اجرای نهضت زبان اشاره برای ارتباط سازنده همه مردم با ناشنوایان 

رییس آموزش و پرورش استثنایی ادامه داد: براین اساس یکی از سیاست ها و برنامه های تحولی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی مدرسه انطباقی است که در آن به منظور ایجاد جامعه فراگیر و جامعه دوست دار انسان و گسترش و تامین همه جانبه عدالت آموزشی، فعالیت هایی همچون نهضت آموزش زبان اشاره اجرا شد. این فعالیت به روز آوری اطلاعات و دانش معلمان و سایر اقشار جامعه به خصوص کارکنان مشاغل اجتماعی در حوزه آموزش زبان اشاره را هدف قرار داد تا همه مردم بتوانند ارتباطی سازنده و موثر با ناشنوایان داشته باشند.

حسینی خاطرنشان کرد: هفته جهانی ناشنوایان و کم شنوایان یادآور آن است تا با همسویی گام ها و هم صدایی نواهای وحدت بخش، مسیر برابر سازی فرصت‌ها و توانمند سازی افراد با اختلالات شنوایی تداوم یابد. هفته جهانی ناشنوایان را  به تمامی ناشنوایان و کم شنوایان، خانواده آنان و همه همکاران پرتلاش مدارس و کلاس های ناشنوایان تبریک و تهنیت می گویم و امیدوارم در راستای تحقق شعار امسال "تجلیل از جوامع بالنده ناشنوایان" شاهد حضور موثر و موفقیت های این عزیزان بیش از پیش در جامعه باشیم.

به گزارش ایرنا، چهارمین هفته از ماه سپتامبر (دوم تا هشتم مهر) در جهان با عنوان «هفته جهانی ناشنوایان» نام گذاری شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha