یکهزار میلیارد ریال در بخش گردشگری آذربایجان غربی سرمایه گذاری شد

ارومیه-ایرنا-مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: امسال ۱۰ پروژه گردشگری با یکهزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و با اشتغال ۱۷۳ نفر آماده بهره برداری شده است که در هفته گردشگری افتتاح می شود.

جلیل جباری روز یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: این پروژه ها شامل۲ هتل در ارومیه، زیر ساخت گردشگری قره کلیسا و تخت سلیمان، سه واحد بوم گردی، کارگاه صنایع دستی و مهمانپذیر در سلماس و حمام بیگ جواد قره ضیاالدین است که به بخش خصوصی واگذار شده است.
وی بیان کرد: ۴۹موافقت اصولی جدید برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری با ۶ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری صادر شده است که یکهزار و ۹۰۰میلیارد ریال برای طرح ها از صندوق توسعه ملی و یکهزار و ۲۵۰ میلیاردریال  (۱۲۵ میلیارد تومان) هم از محل اعتبارات جهش تولید مصوب و به بانکهای عامل معرفی شدند.

جباری با بیان اینکه ۷۰ هزار اقامت امسال در استان ثبت شده است، گفت: این میزان اقامت در مقایسه با سال ۱۳۹۹ افزایش ۲ برابری دارد.

وی با اشاره به ظرفیت های مهم و زیر ساختهای اقامتی استان گفت: ۶۵ واحد پذیرایی، ۶۷ اژانس مسافرتی در چهار سال اخیر فعال شدند و برای پنج مورد مجتمع گردشگری تفریحی مجوز صادر شده است.
جباری با اشاره به اینکه ۱۴ گواهینامه برای شرکتهای گردشگری سلامت صادر شده است، افزود: ۲ هزار و ۱۹۱ اتاق و پنج هزار و ۱۶۲ تخت در قالب هتلهای اذربایجان غربی فعالند.
مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: احداث ساختمان جدید موزه شهرهای میاندواب و چالدران، موزه قاجار، موزه مفاخر بوکان، موزه علم و فن اوری دانشگاه ارومیه، سایت موزه جنگ چالدران از پروژه های پیشران استان در بخش میراث فرهنگی است.
وی اضافه کرد: در تهیه سند آمایش، استان به هفت پهنه تقسیم شده که میراث فرهنگی و گردشگری در هر هفت پهنه نیازمند حمایت تشخیص داده شده است و همه دستگاهها مکلف شدند که این برنامه ها در بخش میراث فرهنگی و گردشگری را مورد توجه قرار دهند.

آذربایجان غربی دارای ۱۷۰۰ اثر، بنا، محوطه و تپه تاریخی است که در ردیف اثار ملی ثبت شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha