۴ مهر ۱۴۰۰، ۸:۵۷
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84484173
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چین نسبت به سفر سناتورهای فرانسه به تایوان هشدار داد

تهران- ایرنا- سفارت چین در فرانسه به سناتورهای این کشور که درصدد سفر به تایوان هستند، هشدار داد در تصمیم خود بازنگری کنند تا نه به روابط چین-فرانسه صدمه بزنند و نه اعتبار و منافع کشورشان را زیر سئوال ببرند.

به گزارش ایرنا از رادیو بین المللی چین، سخنگوی سفارت چین در فرانسه روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: تنها یک چین در جهان وجود دارد و تایوان بخش جدا نشدنی از خاک چین محسوب می شود و دولت جمهوری خلق چین تنها دولت قانونی نماینده کل چین است.

بیانیه مذکور می افزاید: اصل چین واحد هنجار اساسی در روابط بین الملل و مبنای سیاسی چین برای ایجاد و توسعه روابط دیپلماتیک با دیگر کشورها است و عدم انجام هر گونه مبادله رسمی به هر شکلی با مقامات تایوان، مفهوم اصلی احترام به اصل چین واحد تلقی می گردد.

این سخنگو در ادامه این بیانیه آورده است که سنای فرانسه یک نهاد مهم ملی در فرانسه محسوب می شود سناتورها دارای مقامی رسمی هستند و باید سیاست رسمی فرانسه را اجرایی کنند. سفر آنها به تایوان و تماس های رسمی شان با مقامات تایوان، بدون اهمیت به عناوین آن، نقض جدی سیاست چین واحدی است که توسط فرانسه دنبال می شود و توسط نیروهای جدایی طلبی که به دنبال استقلال تایوان هستند، مورد سوء استفاده قرار خواهد گرفت.

در ادامه بیانیه سفارت چین در فرانسه اینطور آمده است: چنین اقداماتی نه تنها به منافع محوری و اصلی چین و روابط چین - فرانسه صدمه خواهد زد بلکه نهایتا به اعتبار و منافع فرانسه نیز آسیب خواهد رساند. ما امیدواریم که افراد مربوطه مجددا فکر کنند و در تصمیم خود برای سفر به تایوان تجدید نظر نمایند.

بر اساس گزارش رسانه های فرانسه، گروهی از سناتورهای این کشور درصدد سفر به تایوان در ماه اکتبر هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha