چهارم مهر، روز ایستادگی مردم گیلانغرب در برابر دشمن متجاوز

قصرشیرین - ایرنا - چهارم مهر، روز ایستادگی و مقاومت مردم گیلانغرب، روزی که یادآور رشادت های دلیرمردان و شیرزنان این شهرستان در برابر دشمن متجاوز بعثی است که با دست خالی در برابر ارتش تا دندان مسلح عراق ایستادند و حماسه‌ای به یاد ماندنی خلق کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ۳۱ شهریور ۵۹ بود که لشکرهای چهار و ۱۲ ارتش متجاوز رژیم بعثی پس از تصرف قصرشیرین در روز سوم مهر به منظور تصرف گیلانغرب راه این شهرستان را در پیش گرفتند و می خواستند این دیار را نیز تصرف کرده و به اشغال خود در آورند.

ساعت پنج بعد ازظهر روز سوم مهر از قصرشیرین خبر رسید ارتش عراق در حال پیشروی به طرف گیلانغرب است ولی مردم این شهرستان با ایستادگی و به دور از هرگونه فرار و ترک دیار خود در قالب نیروهای مردمی متشکل از شهرنشینان، روستاییان و عشایر آرایش دفاعی گرفته و آماده نبرد با متجاوزان بعثی شدند.

اینجاست که باید ایثار و از خودگذشتگی مردمان این خطه را ستود چون پیش از رسیدن ارتش بعثی عراق به ورودی شهر گیلانغرب مردم این شهر با کندن سنگر در مناطق جلوتر از سمت باغ فلاحت تا میدان کنونی مقاومت و تپه ماهورهای اطراف شهر به مقابله با نیروهای متجاوز پرداخته و با هر سلاحی که در دست داشتند از شکاری تا تبر و تیشه به مبارزه ای جانانه پرداختند.

با دفاع مردم گیلانغرب تمام معادلات دشمن به هم ریخت و مردم در ورودی این شهر دشمن را غافلگیر کردند و در روستاهای اطراف و مجاورت شهر نیز آب را در اراضی کشاورزی رها کردند تا تانک ها و نفربرهای دشمن گرفتار شوند با رها کردن آب، زمین های کشاورزی به شکل باتلاق در آمد و ادوات جنگی دشمن در گل و لای زمین گیر شدند.

اما ستاد فرماندهی حزب بعث که ناتوان از مقاومت مردم گیلانغرب بود برای شکستن مقاومت مردم اقدام به بمباران شهر کرد اما مقاومت مدافعان که ترکیبی از مردم و اندک نیروهای رزمنده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود، تغییری نکرد و لشکر چهارم حزب بعث با مقاومت مردم زمین گیر شد.

در این زمان بود که هوانیروز قهرمان وارد عمل شد و با رشادت شهید شیرودی حلقه دفاعی محکم تر و شکل تهاجمی به خود گرفت که دشمن با زبونی مجبور به عقب نشینی تا فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر شد و رفته رفته زمینه خلق حماسه های ماندگار فراهم شد و این گونه این مقاومت زمینه ساز عملیات های بزرگ مطلع الفجر، مسلم بن عقیل و انتقام، آزادسازی نقاط اشغالی را تا آن سوی مرزها محقق ساخت.

شهرستان گیلانغرب در طول دفاع مقدس بارها آماج حملات هوایی، موشکی و توپخانه ای بود به گونه ای که این شهر و ۳۲ روستای آن  به طور کامل تخریب شد اما مردم هیچ گاه منطقه را رها نکردند و به شکل آواره در دیگر شهرها ساکن نشدند بلکه در اطراف شهر و در دامنه کوهپایه ها اسکان و یا  حتی بعضی  داخل شهر  زیر آماج حملات توپخانه ای و بمباران،  ماندند و در کنار رزمندگان  با تشکیل تیپ مستقل مسلم بن عقیل کنترل اوضاع را به دست گرفتند.

                                                                           چهارم مهر، روز ایستادگی مردم گیلانغرب

۱۵۰ بار بمباران گیلانغرب در جنگ 

گیلانغرب در طول دفاع مقدس بیش از ۱۵۰ بار بمباران شد و تقدیم ۷۵۰ شهید گرانقدر، ۲ هزار و ۲۵۰ جانباز سرافراز و ۱۴۱ آزاده سرافراز از این سرزمین و پنج هزار و ۸۰۰ شهید مهاجر از جای جای ایران اسلامی در این منطقه خود گواه و اثباتی بر مطهر بودن این خاک پاک است.

شهرستان گیلانغرب جای جایش آغاشته به خون شهیدی است که در جوار قرب الهی آرمیده و ملت بزرگ ایران و تاریخ پر افتخار کشورمان دلیری مردان و زنان سلحشور این دیار را به زبان خواهد آورد و حماسه های ماندگار را بر صفحات زرینش  ثبت و ضبط خواهد می کند.

گیلانغرب در کلام رهبری دومین شهر مقاوم کشور لقب گرفت تا با سربلندی به عنوان یادگار شجاعت ها، رشادت ها و شهادت ها و هشت سال مردانگی و پایمردی در دوران دفاع مقدس امتحان خوبی را پس داده باشد.

اینک کمترین خواسته و مطالبه به حق مردمان ایثارگر این سرزمین حماسه ساز ثبت روز چهارم مهر در تقویم رسمی کشور به عنوان روز مقاومت مردم گیلانغرب است که مرحمی بر تالم مظلومیت این دیار شود.

                                                                   

چهارم مهر، روز ایستادگی مردم گیلانغرب

چهارم مهرماه تداعی کننده خاطرات حماسی و بزرگ مردمان گیلانغرب است

سرپرست فرمانداری گیلانغرب گفت: چهارم مهرماه تداعی کننده خاطرات حماسی و بزرگ مردمان سلحشوری است که در امتداد عاشورا و الهام از فرهنگ حرکت آفرین کربلا رو در روی تجاوز ایستادند و سرافراز از این آسمان بیرون آمدند.

حشمت رضایی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تجلیل از رشادت های مردم گیلانغرب در دفاع مقدس، افزود:دفاع مقدس یادآور پایمردی ملت بزرگ و مردمانی است که با باوری محکم در دفاع از کیان کشور استوار و نستوه در مقابل کشور ایستادند تا برای همیشه الگوی استواری لقب گیرند.

وی اظهار داشت: مردمان و زنانی که ریشه از این خاک پاک داشتند هشت سال حماسه آفریدند تا به دنیا ثابت کنند ایران و ایرانی در برابر ظلم و تجاوز سرفرود نمی آورد و بی گمان حماسه ماندگار مردمان خطه دومین شهر مقاوم کشور برای همیشه در تاریخ افتخارات ملت ایران درخشان خواهد ماند تا برای همیشه حماسه ای جاوید در تاریخ پر افتخار  مردان و زنان این دیار خلق کنند.

سرپرست فرمانداری گیلانغرب گفت: امروز تنها مطالبه به حق مردم غیور این خطه ثبت روز چهارم مهر ماه در تقویم رسمی کشور است که پیگیری های لازم در این رابطه از طریق شورای فرهنگ عمومی و استاندار کرمانشاه به منظور ثبت در شورای عالی انقلاب فرهنگی در دست پیگیری است و امید است به پاس ایثار و از خودگذشتگی مردم غیور این مطالبه به حق محقق شود.

رضایی ادامه داد: امروز در سالگرد حماسه،برنامه های ویژه ای در گیلانغرب اجرا می شود که مراسم باشکوه گرامیداشت این روز در محل خلق حماسه در بوستان فلاحت در دل شهر و ضلع غربی برگزار با حضور مقامات لشکی و کشور با رعایت پروتکل ها ی بهداشتی، برپایی نمایشگاه، پخش زنده مراسم از  شبکه های مختلف سراسری سیما، برپایی مرکز  واکسیناسیون در محل برگزاری مراسم،   نمایشگاه ادوات و تجهیزات نظامی، برپایی  چادرهای سنتی عشایری و استقرار موکب ها از مهم ترین این برنامه ها است.

او گفت: امروز همزمان کنگره ملی سردار شهید صفر خوشروان و ۷۵۰ شهید گیلانغرب در این شهرستان افتتاح می شود که اختتامیه این کنگره ۲۰ آذرماه خواهد بود که با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان می دهد.

یاد  دلاور مردان شهید این خطه قهرمان پرور گرامی  باد.
گیلانغرب در غرب استان کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار نفر جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha