عالم و عارفی که در کلام و عمل کنار مردم و انقلاب بود

تهران-ایرنا-علامه حسن زاده آملی در عمر پربرکت خویش همواره مردم را به حفاظت از نظام توصیه می کرد و تا آخر عمر در کنار مردم و انقلاب ایستاد.

به گزارش ایرنا، جمعیت زیادی شامگاه شنبه در شهر آمل مقابل بیمارستان امام رضا (ع) تجمع کرده است. مردمی که عزادار مردی نیکوسرشت، دانشمند و عالم هستند؛ درباره علامه حسن زاده آملی مطالب بسیار گفته شده است. مردی که عارف بود و حکیم؛ فقیه معاصر بود و  در باب ادبیات، علوم غریبه، ریاضی عالم بود. عالمی مردمی که در دوران جنگ تحمیلی در جبهه های حق علیه باطل، در آوردگاه دفاع از سرزمین، لباس رزم به تن کرد و در عملیات هایی همچون کربلای ۵ کنار دیگر رزمندگان ایستاد و پس از دوران دفاع مقدس نیز به ادامه راه خود در مسیر علم و فلسفه ادامه داد و همواره مردم را به حفاظت از نظام توصیه کرد.

علامه، زاده ۲۱ بهمن سال ۱۳۰۷ هجری شمسی بود و به سال ۱۳۲۳ وارد حوزه علمیه شد. در سال ۱۳۲۹ در تهران در محضر مرحوم آیت الله آقا سید احمد لواسانی ، علامه شعرانی و در مدرسه مروی از علامه حاج میرزا ابوالحسن شعرانی طهرانی (اعلی الله مقامه)، علامه رفیعی قزوینی،آیت الله حکیم الهی قمشه ای، آیت الله آشیخ محمد تقی آملی، حکیم الهی و عارف صمدانی استاد محمد حسین فاضل تونی،آیت الله حاج میرزا احمد آشتیانی مشق کرد و آموخت.

در همه این سالها از از کتب قرائت و تجوید و دیگر منابع علمی، درس تفسیر، ریاضی و نجوم و طب و علم درایه و رجال را فرا گرفت .

در سال ۱۳۴۲ علامه به قم رفت و راه تدریس علوم الهی را آغاز کرد و در عین حال  ۱۷ سال از محضر علامه طباطبائی (ره) استفاده کرد.

علامه حسن زاده آملی همچنین در محضر علامه محمد حسن الهی طباطبائی (ره)، حاج سید مهدی قاضی تبریزی (ره) و تنی چند از آیات عظام به فراگیری علوم ادامه داد و هرگز از آموختن سیراب نشد.

مردی که در کلام و عمل کنار مردم و انقلاب بود

از علامه حسن زاده آملی در باب تعلیقات و حواشی بر کتب درسی از معقول و منقول و رسائل و جزوات در موضوعات و فنون گوناگون، بیش از ۶۲ اثر به یادگار مانده که از جمله آن می توان به،عیون مسائل النفس و سرح العیون فی شرح العیون، انسان کامل از دیدگاه نهج البلاغه، قرآن هرگز تحریف نشد، سی فصل در معرفت وقت و قبله، رساله انه الحق، وجیزه‌ای در تجدد امثال عارف و حرکت جوهری حکیم، الهی نامه، رساله‌ای در ردّ جبر و تفویض و اثبات امر بین الامرین بر مبنای حکمت متعالیه، رساله‌ای در ولایت و امامت و... اشاره کرد.

علامه در تبیین دقیق مسائل دینی نگاهی متفاوت را بنا گذاشت تا جایی که بسیاری از امور اعتقادی را در کلام عقل آورد و با نگاه امروزی موضوعات را تبیین کرد.

از جمله این موارد اشارت علامه درباره حضرت مهدی (عج) است. در جایی علامه در این باب نوشته است: امام زمان در عصر محمدی، انسان کاملی است که جز در نبوت تشریعی و دیگر مناصب مستأثره ختمی، حائز میراث خاتم به نحو اتمّ است و مشتمل بر علوم، و احوال و مقامات او به طور اکمل است و با بدن عنصری در عالم طبیعی و سلسله زمان موجود است؛ چنان که لقب شریف صاحب الزمان بدان مشعر است.

«حجت خدا» خواه ظاهر باشد و خواه غایب، شاهد است؛ شاهد قائمی که هیچ گاه قعود ندارد. بدان که فایده وجود امام، منحصر به جواب دادن سؤال‌های مردم نیست، بلکه موجودات و حتی کمالات موجود به وجود آنها وابسته‌اند و در حال غیبت افاضه و استفاضه او استمرار دارد، همچون خورشیدی که از پس ابرها، نور، گرما و حرارت خود را به موجودات می‌رساند:

آن شاخ گل ار چه هست پنهان ز چمن

از فیض وجود اوست عالم گلشن

خورشید اگر چه هست در ابر نهان

از نور وی است باز عالم روشن

مردی که در کلام و عمل کنار مردم و انقلاب بود

در نگاه سیاسی نیز علامه پیشرو بود. پیش از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ وی به دیدار امام خمینی (ره) رفت. در آن زمان امام راحل روحانیون را مکلف کرده بودند تا مسائل سیاسی و مشکلات اجتماعی مسلمین را برای عموم مردم بیان کنند و علامه حسن زاده
آملی نیز در این راه قدم گذاشت و در راه آگاه سازی مردم آمل قدم برداشت.

وی همچنین در نوشتار و گفتار بارها درباب رهبر معظم انقلاب قلم زده بود که نمونه آن در ابتدای کتاب انسان و عرفان آمده است؛ کتابی که در سال ۱۳۷۷ از سوی علامه به رهبر انقلاب تقدیم شد.

در همین دیدار بود که رهبر معظم انقلاب خطاب به مردم آمل فرمودند: وقتی که به فهرست کتابخانه‌ها و مفاخر علمی دنیای اسلام و شیعه می نگریم، بارها و بارها نام آمل و نسبت آملی را ملاحظه می کنیم. فقیه، فیلسوف، عارف، شاعر و بزرگانی از این منطقه برخاسته‌اند که هر کدام از آنها ستاره درخشانی در آسمان معارف و فرهنگ اسلامی هستند. این‌جا پایگاه فرهنگ اصیل و ریشه‌دار اسلام و تشیّع است. خدا را شکر بر این منطقه این‌قدر با برکت.

 برکات الهی بر شما، در سرسبزی زمین خلاصه نشده است؛ سرسبزی عالمِ معنا و فکر و ذهن، از این بالاتر است، «والبلد الطیّب یخرج نباته باذن ربّه» . امروز هم بحمداللَّه بزرگانی از این منطقه می درخشند که این دو گوهر درخشان منطقه آمل - حضرت آیت اللَّه حسن‌زاده و حضرت آیت اللَّه جوادی آملی - نمونه‌های بارز آنند. بحمداللَّه فضلا، علما و بزرگانی در این منطقه، خود را توانسته‌اند بر همه کسانی که مشتاق علم و معرفتند، نشان دهند.

مردی که در کلام و عمل کنار مردم و انقلاب بود

علامه حسن زاده آملی دلداده انقلاب بود و تا پایان دوران پربرکت عمر خویش، هیچ گاه از توصیه برای نگهداری و حفاظت از انقلاب و نظام برکات آن دست برنداشت و بارها این توصیه را تکرار کرد. در بخشی از کلام علامه آمده است:

این انقلاب عظیم الشأن اسلامی ما، به رایگان که به دست نیامده، از شهدای ما، از جانبازان ما، آزادگان ما، پدران و مادران اجتماع به دست آمده است. همه دست هم را گرفته اند تا عفریت پلید شیطان را از این مرز و بوم بدر کردند و کشور شده ، کشور جمهوری اسلامی، قدر بدانید.

خداوند به ما و شما توفیق عطا کند که قدردان این دولت کریمه بوده باشیم إن شاء الله تعالی.

خداوند درجات شهدای ما، امام راحل عزیز ما را متعالی بفرماید.

سایه حضرت مستطاب، آیت الله معظم جناب رهبر گرامی، خامنه ای عزیز را مستدام بدارد إن شاء الله تعالی و همه ی کسانی که، مرد و زن اجتماع، هر بزرگواری در هر ارگانی، که در راه اعلای کلمه ی طیبه ی لاإله إلا الله و إحقاق حقایق دین و حفظ و حراست ازاین مرز و بوم کشور جمهوری اسلامی ایران هستند همه شان را در ظلّ عنایت خودش، و ظلّ عنایت بقیه الله مصون و محفوظ و مؤید و موفق بدارد إن شاء الله.

تصمیم بگیرید، عزیز من، برادر من، خواهر من، آقایان، خواهران، آقاجان، این انقلاب شما، این نظام جمهوری شما، اینهمه شهدای شما، معلولین شما، جانبازان شما، خانواده‌های شهدای شما، آنهمه که ایادی باطل، شیاطین، بلاهایی که سر شما، و شما مقاومت فرمودید و شکستشان دادید، و پیش بردید، از یادتان نرود که چه زحماتی متقبل شدید، الان تکلیف به دستمان آمده، حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران، حفظ حقیقت قرآن است. ما برای حفظ حقیقت قرآن. تکلیف ما خیلی سنگین. توقع خیلی سنگین از شما داریم.

خیلی باید حواس من و شما جمع باشد، جنابعالی خانم، حضرتعالی آقا، باید رفتارتان، ظاهرتان، حرفتان، کسب و کارتان، پوشاکتان، حجابتان، صورتتان، سیرتتان، امضایتان، مطلق شؤون زندگیتان باشد که به فرموده آن مولود دوم امروز، به عملتان خودتان را معرفی کنید، به عملتان مردم شما را بشناسند که شما جعفری هستید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha