تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد برحمایت از ناشران و رفع مشکل سینماداران

تهران- ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص مشکلات حوزه نشر و کاغذ و همچنین سینماداران، از برگزاری جلسه سینمادارها با مدیران سازمان سینمایی و تازه‌ترین اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل مشکل حوزه نشر و کاغذ و همچنین رفع مشکل سینماداران خبرداد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی شنبه شنبه شب در حاشیه نشست مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و  فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر نحوه رسیدگی به مشکلات ناشران و به ویژه مشکل کاغذ طی روزهای گذشته، گفت: از نخستین اقداماتی که از بدو شروع به کار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای آن جلسه برگزار کردیم «موضوع رسیدگی به مشکلات ناشران و کاغذ بوده است.

وی ادامه داد: هدف ما این بوده تا بتوانیم با برنامه‌ریزی اصولی و سنجیده به شرایطی دست یابیم که در موضوع خودکفایی صنعت چاپ و تهیه و تامین کاغذ به شرایط روشن‌ و ایده الی برسیم.

شرایط موجود اصلاً زیبنده صنعت نشر کشور نیست

به گفته وی، متاسفانه در این زمینه حدود ۹۰ درصد واردات به کشور وجود دارد که این شرایط اصلاً زیبنده صنعت نشر ما نیست به همین منظور با همکارانم جلساتی متعددی را با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار کرده تا بتوانیم در این زمینه به راهکارهای موثرتری برای حل و مرتفع نمودن مشکلات صنعت چاپ و نشر کشور گام‌هایی بلندی برداریم از این رو براساس برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفت مقرر شده تا جلساتی با حضور اتحادیه ناشران، نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان وزارت صمت برگزار شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد:‌ هدف ما این است تا بتوانیم در این زمینه ظرفیت‌ها را فعال کرده و با یک برنامه علمی اساسی در حل مشکلات این حوزه گام برداریم.

تاکید بر تقویت راههای حمایت از ناشران

عضو دولت سیزدهم با تاکید براینکه تمام تلاش این دولت بر این است که راه‌های حمایت از ناشران تقویت شود، از برگزاری جلساتی با آیت الله ابراهیم رییسی رییس جمهوری خبر داد و گفت: تاکید ایشان هم بر این بود که در یک فاصله زمانی کوتاه گام‌های عملی برای تقویت صنعت چاپ و نشر کشور برداشته شود.

اسماعیلی در ادامه درباره موضوع واردات کاغذ و مشکلات تخصیص ارزی در این زمینه هم توضیح داد: حوزه نشر هم اکنون نیازمند حمایت‌هایی است که در برنامه‌های میان مدت و بلند مدت باید این حمایت‌ها تعریف شود.

وی افزود: نامه‌ای را به رییس بانک مرکزی ارسال کرده و در این زمینه با وی وارد مذاکره شدم تا مشکلات ارزی در این زمینه مرتفع شود. خوشبختانه با وجود همه مشکلاتی که در این زمینه بر سرراه بانک مرکزی وجود داشت اما قرار است در این زمینه تخصیص‌هایی صورت گیرد که جزییات آن اعلام خواهد شد.

تازه ترین اقدامات رفع مشکل سینماداران از زبان وزیر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به خبرنگاری در خصوص مشکلات تعطیلی برخی سینماها و سینماداران ناشی از کرونا و بدهی آنها هم اظهار داشت: مهم‌ترین تلاش ما در این مدت کوتاه این بوده که بتوانیم در این شرایط کرونایی بازگشت به چرخه فعالیت‌ها را برای همه صنوف فراهم کنیم که بخشی از این برنامه مربوط به انجام جامع واکسیناسیون اهالی فرهنگ و هنر و رسانه بود که همچنان در حال انجام است.

اسماعیلی تاکید کرد: در حوزه سینمادارها هم باید بگویم که مشکلات این عزیزان به سازمان سینمایی ارجاع می‌دهیم که برخی از مشکلات این آنها از جمله بدهی‌ها و مسائلی از این دست به واسطه جلساتی که در این زمینه برگزار می‌شود، مرتفع شوند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha