حماس: عراق همواره از آرمان فلسطین حمایت کرده‌ است

تهران- ایرنا- سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) روز شنبه در پاسخ به موضع عراق نسبت به برگزاری نشست سازش با رژیم صهیونیستی در اقلیم کردستان، گفت که دولت و ملت عراق همواره از آرمان مردم فلسطین حمایت کردند.

به گزارش ایرنا از روسیا الیوم، حازم قاسم از مواضع دولت عراق نسبت به مساله فلسطین و مخالفت با عادی سازی روابط با اسرائیل تقدیر و تشکر کرد.

وی ادامه داد: عراق همواره در کنار مساله فلسطین و مبارزات به حق ملت ما علیه اشغالگران صهیونیستی بوده است.

سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین با اشاره به اینکه مردم عراق از سال ۱۹۴۸ تاکنون در مخالفت با برپایی رژیم صهیونیستی در کنار مردم فلسطین مبارزه کردند از کشورهای منطقه خواست تا با سازش مخالفت کرده و در کنار ملت فلسطین و آرمان آنها باشند.

روز گذشته (جمعه) نشست صهیونیستی در اربیل با عنوان «آشتی و عادی سازی» برگزار شد که صدای اعتراض عراقی‌ها را درآورد و واکنش خشمگینانه شخصیت‌های سیاسی و مذهبی این کشور را به دنبال داشت.

«برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق با انتشار بیانیه‌ای رسمی در باره نشست اربیل تاکید کرد که مفاهیمی مانند عادی سازی روابط به لحاظ ملی و حقوقی غیر قابل پذیرش است.

«مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق نیز در واکنش به برگزاری کنفرانس عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در اربیل مرکز اقلیم کردستان این کشور، به شدت آن را محکوم کرد.

دفتر نخست وزیری عراق در بیانیه‌ای که امروز (شنبه) منتشر شده است با اعلام مخالفت قاطعانه دولت عراق در عادی سازی روابط با اسرائیل بر غیرقابل قبول بودن کنفرانس اربیل تاکید کرد.

با بالاگرفتن واکنش‌ها و محکومیت شدید برگزاری کنفرانس آشتی اربیل، مقام‌های اقلیم کردستان عراق در این باره اظهار نظر کردند.

اربیل اعلام کرد که مباحث طرح شده در این کنفرانس به هیچ وجه موضع دولت اقلیم کردستان عراق نیست.

وزارت کشور اقلیم کردستان در این زمینه با صدور بیانیه‌ای توضیح داد که این نشست بدون اطلاع و موافقت دولت این منطقه برگزار شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha