نقش مساجد انگلیس در مقابله با تغییرات آب‌وهوایی

لندن – ایرنا – مساجد سراسر انگلیس در آستانه برگزاری اجلاس تغییرات آب‌وهوایی گلاسکو مسلمانان این کشور را در جریان برگزاری مراسم عبادی تشویق می‌کنند تا سهم خود را در روند مقابله با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین ایفا کنند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، بالغ بر ۳۰۰ مسجد و مرکز اسلامی مستقر در انگلیس با مشارکت در پویش موسوم به هفته سبز، مسلمانان را از عواقب و پیامدهای فاجعه‌بار گرمایش زمین مطلع می‌کنند. آن‌ها با استناد به آیات و روایات مذهبی، تکلیف مسلمانان را در کاهش این بحران یادآور شده و تاکید می‌کنند حفاظت از کره زمین وظیفه شرعی پیروان دین مبین اسلام است.

پویش هفته سبز به ابتکار مجمع خیریه مسلمانان راه‌اندازی شده است. این نهاد اسلامی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تغییرات اقلیمی جامعه جهانی را متاثر کرده و برای جلوگیری از نابودی زمین باید وارد عمل شد. مجمع خیریه مسلمانان امیدوار است که از طریق آیین نماز جمعه هشدار درباره تغییرات اقلیمی را به مسلمانان منتقل و آن‌ها را نسبت به ضرورت استفاده از انرژی‌های تجدید ارشاد کند.  

امام عبدالله از مرکز اسلامی بروملی در این زمینه به شبکه خبری اسکای گفت که بشریت درگیر مصرف‌گرایی، اسراف و مال اندوزی شده و اگر به روند سوزاندن سوخت‌های فسیلی ادامه دهد توزان جهان و کره زمین و میلیون‌ها موجودی را که خداوند خلق کرده است به هم می‌خورد.

طبق آمارها بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ باب مسجد در انگلیس ثبت شده و ۳ میلیون مسلمان در این کشور زندگی می‌کنند. انگلیس حدود یک ماه دیگر  میزبان اجلاس بین‌المللی تغییرات آب و هوایی در گلاسکو است. این نشست با حضور سران و نمایندگان ارشد کشورهای جهان برگزار خواهد شد تا درباره راه‌کارهای عملی جلوگیری از گرمایش زمین، بحث و تبادل نظر کنند.

این درحالیست که تازه ترین گزارش سازمان ملل متحد درباره تغییرات آب و هوایی زمین، خطاب به جامعه بین المللی، حاوی شفاف ترین و واضح ترین هشدار درباره خطرات تشدید تغییرات اقلیمی در این سیاره است. گزارش هیات بین دولتی نظارت بر دگرگونی های آب و هوایی(IPCC) حاکیست که جهان در آستانه فاجعه زیست محیطی قرار دارد.

الوک شارما از انگلیس که ریاست نشست بلندپایه اقلیمی و آب و هوایی کاپ ۲۶  (COP۲۶) را برعهده خواهد داشت، به روزنامه آبزرور گفته که این گزارش بین دولتی، نشانگر قرار داشتن زمین در آستانه فاجعه بالقوه زیست محیطی است. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha