ظرفیت تولید پالایشگاه گاز ایلام به ۱۰ میلیون مترمکعب می رسد

ایلام - ایرنا - مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام گفت: با توسعه فاز دوم، ظرفیت تولید پالایشگاه گاز ایلام از ۶.۸ به ۱۰.۲ میلیون مترمکعب در روز می رسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش گاز ایلام، روح اله نوریان روز شنبه اظهار داشت: با توسعه مرحله دوم پالایشگاه گاز ایلام گامی مهم و اساسی در مسیر تأمین خوراک پایین‌دست و بخش میعانات گازی مربوط به حوزه صنایع پتروشیمی و همچنین گاز مورد نیاز بخش‌های خانگی، صنایع و نیروگاهی برداشته شود.

وی با بیان اینکه برای تامین گاز فاز دوم این پالایشگاه پنج حلقه چاه در تنگ بیجار حفاری شده و تاسیسات سرچاهی در حال تکمیل می باشد، افزود: خرید و نصب کمپرسورهای تقویت فشار نیز در دست اقدام است.

نوریان با بیان اینکه فاز دوم این واحد صنعتی به پیمانکار واگذار شده و قرار است طی ۳۰ ماه آینده تکمیل شود، اظهار داشت: ظرفیت تولید در این مجموعه با توسعه فاز دوم به میزان ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی ابراز امیدواری کرد: طرح توسعه فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام ظرف ۳۰ ماه آینده تکمیل شود و با احداث پارک پلی‌پروپیلن، زنجیره‌ای منسجم از بالادست تا پایین‌دست در استان شکل خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام بر آمادگی کامل این پالایشگاه برای دریافت خوراک بیشتر تاکید و تصریح کرد: سیاست بهبود مستمر در سرلوحه کار مجموعه پالایش گاز ایلام قرار دارد.

نوریان با اشاره به اینکه سبد تولیدات این واحد صنعتی متنوع است، گفت: این پالایشگاه از لحاظ تنوع و سبد محصولات تولیدی، مطابق با پالایشگاه پارس جنوبی است و  زنجیره کاملی از اتان، متان، گاز مایع خام، میعانات گازی و گوگرد در این واحد صنعتی تولید می شود و از این منظر، دارای تنوع محصولات تولیدی است که هم برای صنایع پایین دستی و هم در چرخه اقتصاد داخلی کشور و درآمدزایی، نقش تاثیرگذاری دارد.

وی تاکید کرد: با تکمیل فاز ۲ یک واحد تثبیت میعانات گازی به ظرفیت ۶۰۰ متر مکعب در روز، یک واحد شیرین سازی به ظرفیت ۳.۴ میلیون متر مکعب در روز، یک واحد استحصال گوگرد به ظرفیت ۱۷۰ تن در روز به ظرفیت پالایشگاه اضافه می شود.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه فاز ۲ این مجموعه وارد فاز اجرایی شده است، افزود: کارهای مطالعات و طراحی اولیه فاز دوم پالایشگاه که در سنوات گذشته انجام شده بود، در سال ۹۹ کارهای پیمان سپاری آن شروع شد و تهیه اسناد پیمان و انتخاب پیمانکار و مشاور آن نیز انجام و کار مناقصه برگزار شده است که از اواخر سال گذشته پیمانکار فاز دوم توسط شرکت مهندسی توسعه گاز ایران انتخاب و بطور رسمی قرارداد شرکت پیمانکار از اوایل اردیبهشت ماه سال جاری ابلاغ و مشغول کار شده است.

وی ادامه داد : پالایشگاه گاز ایلام از هر سرمایه گذارانی که در صنایع پایین دستی در حوزه گوگرد سرمایه گذاری کنند به ویژه سرمایه گذارانی که نیاز به گوگرد مذاب داشته باشند، استقبال و حمایت می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha