اعتراض دانشجویان دانشگاه فردوسی به اجرای یک طرح ترافیکی

مشهد- ایرنا- جمعی از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد با صدور بیانیه‌ای اجرای طرح ترافیکی "الیت" را منفعت‌طلبانه خوانده و خواستار لغو هرچه سریع‌تر اجرای آن در این دانشگاه شدند.

در این بیانیه که روز شنبه منتشر شده، آمده است: طرحی موسوم به الیت، به بهانه‌های زیست محیطی و با هدف کاهش تردد در درون فضای پردیس دانشگاه مطرح شد اما با کمی دقت در بندهای آن، منافع اقتصادی اش پررنگ‌تر از مسائل محیط زیستی جلوه می‌ کند، طرحی که دقیقا سال گذشته در چنین روزهایی برای اولین بار مطرح و با اعتراضات و ایرادات بجای دانشجویان متوقف شد اما امسال بار دیگر با تلاش‌های مجریان طرح در حال اجرایی شدن است.

دانشجویان در این بیانیه آورده اند: تمامی هزینه های طرح الیت بر گردن دانشجویان است و باوجود جمعیت ۱۰ برابری دانشجویان نسبت به اساتید، اعضای هیات علمی و کارکنان رسمی، در بندهای این طرح حق ایاب و ذهاب برای اساتید درنظر گرفته شده است که این نکته خود نشان از آن دارد که جامعه هدف برای کسب درآمد از این طرح فقط دانشجو است.

دانشجویان معترض دانشگاه فردوسی بیان کرده اند: با توجه به تردد روزانه تعداد زیادی از خودروهای شخصی در پردیس دانشگاه، طبعا مسوولان دانشگاه از درآمد هنگفت حاصل از این طرح نخواهند گذشت و با پیوست محیط زیستی و کنترل ترافیک، دست در جیب دانشجو خواهند برد. کما اینکه پیشتر ثابت شد هدف آنها از تغییراتی چون برداشتن دیوارهای فیزیکی پردیس دانشگاه فردوسی، اهداف اقتصادی و سرمایه‌گذارانه بوده است و در این طرح نیز نحوه استفاده از درآمد حاصله در هاله ای از ابهام قرار دارد.

در این بیانیه آمده است: در شرایطی که دوران مدیریتی مسوولان دانشگاه تقریبا رو به پایان است، برخی از این افراد دست از اقدامات ناشایست خود برنداشته و همواره سعی بر این دارند که دانشجو را به عنوان نامحرم‌ترین عضو دانشگاه به حساب آورده و او را در جریان مسائل صنفی نگذارند و باتوجه به پایان دوران مدیریتی شان، طرحی پنج ساله ارائه داده و سخن از پیگیری و شفافیت به زبان می‌آورند.

بیانیه افزوده است: این افراد حتی سعی در سیاسی جلوه دادن یک مطالبه بحق صنفی داشته و از هیچ پروپاگاندایی فروگذار نیستند و کاش برای یکبار هم که شده مسوولان دانشگاه به نظرات دانشجویان پیش از اجرای طرح ‌هایشان اهمیت می‌دادند و یا پیاده نظام رسانه‌ای آنها، پاسخگوی سوالات دانشجویان بود. ما دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد ضمن اعتراض به این طرح منفعت طلبانه، خواستار لغو هرچه سریع تر آن هستیم.

در پایان این بیانیه لوگوی ۲۳ نشریه دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد، به عنوان امضا کنندگان متن اعتراضی نسبت به اجرای طرح ترافیکی الیت و درخواست کنندگان الغای آن آمده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha