روزهای پرنوسان معاملات بورس در شهریورماه

تهران- ایرنا - ارزش کل معاملات و همچنین حجم کل معاملات بورس اوراق بهادار تهران در یک ماه منتهی به ۳۱ شهریور، نسبت به مرداد افزایشی شد؛ این در حالی بود که شاخص کل بورس هشت درصد افت داشت.

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، بررسی معاملات بازار سهام در ماه منتهی به شهریور ۱۴۰۰، حاکی از آن است که ارزش کل معاملات این بازار در این ماه نسبت به ماه گذشته با ۸۷.۴۰ درصد افزایش، از یک میلیون و ۸۶ هزار و ۹۸۱ میلیارد ریال به ۲ میلیون و ۳۶ هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال رسید.

همچنین، حجم کل معاملات این بازار از ۱۳۶ میلیارد و ۹۴۳ میلیون سهم در ماه گذشته به ۲۴۱ میلیارد و ۴۰۶ میلیون سهم رسید که رشد ۷۶.۲۸ درصدی را نشان می‌دهد.

وضعیت صعود و نزول بازارها

طی شهریورماه تمامی بازارها نسبت به مرداد، روند افزایش را طی کردند.

بر این اساس، ارزش معاملات در بازار اول سهام، افزایش ۶۲.۱۷ درصدی را در شهریور ماه نسبت به ماه قبل تجربه کرد و از ۴۲۲ هزار و ۶۱۵ میلیارد ریال به ۶۸۵ هزار و ۳۳۶ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز که ماه قبل ۴۹ میلیارد و ۹۲۹ میلیون سهم بود به ۸۷ میلیاد و ۸۶۸ میلیون سهم در شهریور رسید و افزایش ۷۵.۹۹ درصدی را به ثبت رساند.

روند حرکت بازار دوم سهام نیز همانند بازار اول سهام افزایش بود. به طوری‌که ارزش معاملات این بازار در ماه منتهی به ۳۱ شهریور نسبت به ماه قبل، ۱۰۲.۷۴ درصد افزایش یافت و از ۴۴۵ هزار و ۷۴۴ میلیارد ریال به ۹۰۳ هزار و ۷۱۱ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز با ۷۸.۳۰ درصد افزایش، از ۷۴ میلیارد و ۳۰۷ میلیون سهم به ۱۳۲ میلیارد و ۴۹۰ میلیون سهم رسید.

بازار بدهی همچون بازارهای دیگر، ماهی سبز را پشت سر گذاشت و ارزش معاملات این بازار با رشد ۸۱.۸۰ درصدی از ۲۱ هزار و ۷۶۱ میلیارد ریال در ماه قبل به ۳۹ هزار و ۵۶۲ میلیارد ریال در شهریور رسید. حجم معاملات بازار بدهی نیز از ۲۲ میلیون برگه به ۴۰ میلیون برگه رسید که رشد ۷۸.۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

ارزش معاملات در بازار مشتقه در مرداد ۶۴۳ میلیارد ریال بود که در شهریور به یک هزار و ۶۴۳ میلیارد ریال رسید و افزایش ۱۵۵.۳۸ درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار با ۸۲.۴۹ درصد افزایش، از ۴۸ میلیون قرارداد در مرداد به ۸۷ میلیون قرارداد در شهریور رسید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در یک ماهه منتهی به شهریورماه در مقایسه با مرداد، روندی افزایشی داشتند و ارزش معاملات این بازار از ۱۹۶ هزار و ۲۱۸ میلیارد ریال در مرداد به ۴۰۶ هزار و ۶۹۸ میلیارد ریال در شهریور رسید و رشد ۱۰۷.۲۷ درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار نیز با رشد ۶۵.۵۵ درصدی در این ماه نسبت به ماه گذشته از ۱۲ میلیارد و ۶۳۸ میلیون به ۲۰ میلیارد و ۹۲۱ میلیون واحد رسید.

شاخص کل کاهشی شد

بر اساس این گزارش، شاخص کل بورس تهران در دوره یک ماهه منتهی به شهریورماه نسبت به مرداد، افت ۸.۵۲ درصدی را تجربه کرد و از یک میلیون و ۵۱۵ هزار واحد تا یک میلیون و ۳۸۶ هزار واحد نزول کرد که افت ۱۲۹ هزار و ۹۸ واحدی را نشان می دهد.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز در شهریور نسبت به امرداد روندی کاهشی داشت و با ۴.۷۱ درصد کاهش از ۴۳۶ هزار و ۳۰ واحد به ۴۱۵ هزار و ۴۹۹ واحد رسید و ۲۰ هزار و ۵۳۱ واحد کاهش یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha