منطقه ویژه اقتصادی از قابلیت‌های بسیار مهم قصرشیرین است

قصرشیرین- ایرنا- نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: منطقه ویژه اقتصادی در قصرشیرین یکی از قابلیت ها و ظرفیت های بسیار مهم این شهرستان مرزی است که باید آن را حفظ کرد و به نفع مردم از آن استفاده شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «شهریار حیدری» روز شنبه در جلسه ای با مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های استان کرمانشاه در محل دفتر این سازمان، پیشنهاد داد به منظور رونق گرفتن فعالیت اقتصادی منطقه ویژه همایش سرمایه گذاران در استان به خصوص شهرستان های گیلانغرب، سرپل ذهاب و قصرشیرین در منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین برگزار شود.

وی اظهار داشت: شهرستان مرزی قصرشیرین ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که هم مرز با اقلیم کُردی و بخش عربی عراق است و موقعیت جغرافیایی و ژئوپولتیکی خاصی و متفاوت با سایر مرزها دارد.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین آماده سرمایه گذاری سرمایه گذاران است و می تواند به پویایی، رونق اقتصادی و اشتغال کمک کند.

حیدری ادامه داد: ۵۰ درصد حجم صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق از مرز رسمی پرویزخان انجام می شود که شرایط بسیار خوبی برای روابط اقتصادی و دیپلماسی و تجارت با کشور عراق را دارد.

وی همچنین از راه اندازی بازارچه مرزی تیله کوه در سرپل ذهاب در سریع ترین زمان ممکن قول مساعد داد.

«صادق خدادادی»؛ مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های استان کرمانشاه نیز با بیان طرح های موجود در حال اجرای این سازمان، با اشاره به برخی از مشکلات پیش رو با استقبال از رویکرد نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب ابراز امیدواری کرد که به زودی برخی از این مشکلات به وجود آمده مرتفع شود.

منطقه آزاد تجاری قصرشیرین ۱۵ اردیبهشت در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.

مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین نیز به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha